VAHAP SEÇER MİSAFİR OLUYOR.
23 Ekim 2020 Cuma
Cafer AKSAY

VESİLE!

25.08.2020 08:43 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY
VESİLE!
Değerli Dostlar; sizlerle bu hafta "vesile" konusunu paylaşalım istedim.
Vesile: sözlükte; neden, sebep, bahane, elverişli durum, imkan ya da fırsat olarak geçmektedir.
Vesile, Anadolu'da nadirende olsa kız çocuklarına isim olarak verilmektedir.
Vesile olmak ya da sebep olmak, özellikle hayırlı işlerde kullanılır. Herhangi bir insanın yaptığı şu işe vesile olduğumuzu ifade edebiliriz. Bazen kişinin kendisi o işi yapmasına ya da o işe başlamasına şu kişi vesile oldu diye ifade eder.
Manevi değerlerimiz arasında da vesileye geniş yer verilir.
İnsanlar için güzel ve hayırlı olan bir iş yapmak sevaptır. Elbette ki böyle bir güzelliğin ve hayrın yapılmasına vesile olmak da sevaptır. Bu yüzden insanlar her daim iyiyi tavsiye etme, doğruyu gösterme gayreti içerisinde olmalı; insanları hayırlı olana yönlendirmelidir.
İnsanların durumları birbirinden farklıdır. Bu nedenle her insan zaman zaman başkasının yardımına, desteğine ihtiyaç duyabilir. Örneğin çeşitli sebeplerle yoksullukla boğuşan insanlar, zengin ve varlıklı insanların küçük de olsa yardımlarına muhtaç olabilirler. Örneğin deprem yaşanmış bir bölgede gıdasız kalan insanların elbette ki varlıklı olan insanlardan yardım istemesi gayet doğaldır. Onların içinde bulunduğu kötü durum göz önünde bulundurularak her insan üzerine düşen yardımı yapmalıdır. Böyle bir yardım yardımı yapana büyük mutluluk verdiği gibi Allah’ın hoşnutluğunu da kazandırmış oluruz. İşte böyle bir durumda depreme uğramış insanlardan yardım toplayarak o bölgeye götüren kişi hayra vesile olmuş kişidir. Belki ekonomik anlamda kendisinden giden bir şey yoktur; ancak onun sayesinde muhtaç insanlara yardım gitmiştir; bu yüzden o kişi de tıpkı yardım yapan kişiler gibi sevap kazanmış olur.
Bir hadiste vesile şöyle geçmektedir;
Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir. (Tirmizi)
NE EKERSEN ONU BİÇERSİN
Hak yola davette gayretimizi artıracak ve ibretli dersler verecek olan bu kıssa şöyle nakledilir:
“-Hikâye edilir ki Belh’te adamın biri kölesine buğday ekmesini emretti.
O da arpa ekti.
Hasat vakti geldiğinde iş ortaya çıkıp arpa ekildiğini görünce Efendisi bunun sebebini sordu.
Köle işi bilmemezliğe vurarak:
“-Buğday biteceğini umarak arpa ekmiştim efendim” diye cevap verdi.
Kendisiyle alay ettiğini zanneden Efendi kölesine çok kızdı ve öfkeli bir vaziyette:
“-Ey ahmak! Hiç sen arpa ekip de buğday hasat eden gördün mü?” diye onu azarladı.
Efendisine edeb ve hizmette kusur etmeyen köle ne pahasına olursa olsun onun kurtuluşu için uğraşıyor ve Hak yola girmesi için çalışıyordu.
Tam zamanını yakaladığına inanarak onun gönlünü okşayan  şu cevabı verdi:
“-O halde ey efendi! Sen Allah’a isyan edip dururken O’nun rahmetine nâil olmayı nasıl umarsın?”dedi.
Efendisi bu cevap karşısında düşünmeye başladı. Doğru, uyarıcı ve gönlü harekete geçiren bir sözdü bu.
Köle davranışında bilinçli ve samimi idi. Efendisinin intibaha gelip Allah’a isyandan uzak kalmasını gönülden arzu etmekteydi. Efendisi bu samimi cevaptan etkilendi ve hiç tereddüt etmeden hemen tevbe etti. Bunca sene yaptıkları isyanlara pişman olarak Allah Teâla’ya sığındı ve istiğfara başladı. Sonra da kendisine bu anlamlı cevabı veren, uyanışına ve kurtuluşuna vesile olan kölesini âzâd etti. Hem kendi hem de Efendisi kurtuluşa erdi.
İşte bir insanın kurtulması için gösterilen çok güzel bir vesile!.. İşte tebliğ hassasiyeti!.. İşte basiret ve feraset!.. Önce halis niyet!... Sonra samimiyet, feraset ve gayret!.. Sonra da bu metodla gönülleri Hakk’ı kabule hazırlamak!..
Hayatımızda güzel vesileler olması dileğiyle...
Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : VESİLE!
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.