15 Ocak 2021 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Hasan ORHAN > VEFA ÜZERİNE SÖYLENECEK HÜZÜNLÜ BİR ÖYKÜ
Hasan ORHAN

VEFA ÜZERİNE SÖYLENECEK HÜZÜNLÜ BİR ÖYKÜ

01.07.2020 11:07 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Hasan ORHAN

             VEFA ÜZERİNE SÖYLENECEK  HÜZÜNLÜ BİR ÖYKÜ

                                                                           Hasan ORHAN

      Bir zamanlar,bir ağaç varmış ve küçük bir çocuğa aşık olmuş.. Küçük çocuk her gün ağacın yanına gelmeye başlamış.

      Ağaç, küçük çocuğa yapraklarını uzatmış sevgi ile..Ağacın çocuğa verebileceği ilk şeymiş.Çocuk sevinmiş mutluluktan kendini ormanın kralı ilan etmiş.

      Çocuk her gün gelip ağaca tırmanmış ve dallarında sallanmış.Lezzetli elmalardan da yemiş doyasıya bol bol..Küçük çocuk ile ağaç  saklambaç bile  oynamışlar.Öyle ki, çocuk yorulunca gölgesinde uyumuş ağacın.Gel zaman git zaman,küçük çocuk ağaca aşık olmuş o kadar çok ki;

      -Ağaç artık mutluymuş,bir sevenim var diye..

      Fakat acımasız zaman hızla geçiyormuş, çocuk çok büyüyüp başkasını bile bulmuş..ve sonunda ağaç yalnız başına kalmış üzgün.

      Sonra,bir gün küçük çocuk geri gelmiş.Ağaç ise: ‘’hadi gel dallarımda sallan,elmalarımdan ye, eskisi gibi saklanbaç oynayalım,gölgemde bile uyursun’’ demiş.

      Ama küçük çocuk;

      _’’ Ben artık büyüdüm o dediklerini yapamam.’’ Bunları sana söylemek istemezdim ama bana biraz para verirmisin..?

      -Ağaç, sana para veremem.Fakat benim elmalarımı al ve onları kasaba pazarında sat.Böylece sana para vermiş olurum.demiş.

      Bunun üzerineçocuk elmaları toplamış sepetlere..ağaç ise  çocuğa yeniden kavuşmaktan çok mutluymuş.

      Günler haftaları,haftalar ayları,aylar yılları geçmiş,küçük çocuk çok uzun bir süre gelmemiş.Tabiiki ağaç bu durumdan etkilenmiş üzülmüş.Bir gün çocuk yeniden gelmiş ağacın yanına,ağaç onu görür görmez hemen ;

      _’’haydi gel dallarımda sallan,elmalarımdan ye,eskisi gibi saklanbaç oynayalım,yorulunca gölgemde bile uyursun.diye seslenmeiş.

      _’’ Artık ben büyüdüm o dediklerini yapamam,üstelik evlendim.Bir evim,bir eşim ve çocuğum var artık onları düşünmeliyim. Bana bir ev verebilirmisin ? diye söylemiş ağaca..!

      Ağaç: ‘’ benim evim yok ama orman benim evim istersen dallarımı kes ve kendine bir ev yap.

      Ağaç hala onu seviyormuş…Çocuk hiç düşünmeden kesmiş bir çok dalı, kurumu ? yaşmı ? diye sormadan.ev yapmak için ağacı budayıp  hepsini götürmüş.

       Gel zaman Git zaman,çocuk uzun bir süre gelmemiş acımasız yıllar gelip geçmiş.

      Fakat bir zaman sonra gelmiş ağaca uzun uzun bakarken,ağaç seslenmiş: ‘’-Haydi oynayalım demiyorum,seninle biraz sohbet edelim.Hiç olmazsa mutlu olurum’’

      Ama küçük çocuk artık yaşlı bir adamdır;ve ağaca dönüp,’’- bana bir kayık verebilirmisin? başımı alıp buralardan gideceğim’’ demiş.

      Ağaç, ‘’- o zaman benim gövdemi kes ve kendine bir kayık yap,git buralardan’’heyhat anlamışki o çocuk artık onu sevmiyor..kendini feda etmek istemiş.

     Adam hiç düşünmeden ağacın gövdesini kesmiş götürmüş,ama ağaç hala mutluymuş,ama gerçekte değil.

      Çok ama çok uzun bir süre sonra adam geri gelmiş,ağaca dönerek; ‘’ey ağaç senden çok şey almama rağmen,sana hiçbir şey veremedim.Senden hep aldım.Ben Vefasız bir aptalım kötü bir insanım’’ diyerek ağlamaya gözlerinden yaşlar süzülmeye başlamış.ve;

      ‘’-çok yorgunum ama çok.Sana nasıl anlatayım sen yine burada bir ağaç olsaydın da gölgende dinlenseydim.’’ demiş yaşlı adam.

        Geriye sadece bir kök olarak kalan ağaç seslenmiş; ‘’hadi gel otur üstüme hiç olmazsa bu ormanda hala dinlenip te üzerine oturabileceğinbri yer var.’’ Demiş

      Çünkü ağa bunca vefasılığa rağman hala onu seviyormuş.hemde daha daha çok. Ve  yaşlı adam oturmuş başlamış düşünmeye.

      ‘’-Elmaların gitti,bende dişlerimle  artık elma yiyemiyorum. Dallarında gitti,bende kollarımla bir şey kaldıramıyorum.senin gövden gitti.benim gövdemde yaşlandı artık bir iş yapamıyorum.’’

       Evet zavallı kök,bu dediklerimden sonra: SENİ BEN,BENİ DE YILLAR ÖLDÜRDÜ.

      Her nerede olursanız olun sağlıkla huzurla mutlu kalınız.

      

     

 

    

      

Mükerrem Tollu 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.