Hürses
22 Şubat 2020 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Cafer AKSAY > TOPLUMUN BİRLİK HARCI:DEĞERLERİMİZ!
Cafer AKSAY

TOPLUMUN BİRLİK HARCI:DEĞERLERİMİZ!

30.09.2019 10:58 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

TOPLUMUN BİRLİK HARCI:DEĞERLERİMİZ!

Değerli Dostlar; bu hafta sizlerle toplumda birlik ve beraberliğimizi sağlayan değerlerimizden bahsedelim istedim.

DEĞER; Bireylerin düşünce, tutum ve eylemlerinde birer standart olarak ortaya çıkan kültürel ögelerdir

Değerler, doğrudan ve dolaylı bir şekilde insan hayatına yön verir. Bireyler, hayatları boyunca aldıkları kararlarda ve gerçekleştirdikleri eylemlerde sahip oldukları değerler çerçevesinde hareket ederler. Bir toplumu oluşturan bireylerin ortaklaşa sahip oldukları değerler, toplumsal değerlerdir. Bu değerler, toplumların birlik ve beraberliklerinin sağlanması ve korunmasında önemlidir. Her toplumun öne çıkan bazı değerleri vardır.

Ortak dilimiz, inancımız, vatanımız ve bayrağımız bizi bir arada tutan en önemli değerlerimizdir. Bunların ötesinde en önemli değer insanın kendisi ve ona verilen değerdir. Bu değer, toplumumuzdaki tüm insanları bir arada tutan en önemli unsurdur. Bunların yanında toplumumuzda öne çıkan diğer değerler arasında misafirperverlik, yardımseverlik, büyüklere saygı ve hoşgörü sayılabilir.

Ortak değerlerimiz şu şekildedir:

*Millet oluşumuz ortak bir değerdir.

*Aynı vatanı paylaşıyor olmamız ortak değerdir.

*Aynı bayrağın altında oluşumuz ortak değerdir.

*Aynı devletin çatısı altında olmamız ortak değerdir.

*Aynı dine mensup olmamız ortak bir değerdir.

*Aynı tarihe sahip olmamız ortak bir değerdir.

*Aynı dili konuşmamız ortak bir değerdir.

*Aynı kültür coğrafyasını paylaşmamız ortak bir değerdir.

Ayrıca;

*Sevgi

*Saygı

*Hoşgörü

*Adalet

*Merhamet

*Vicdan

*İnsaf

*Hürriyet

      Günlerdir ağzına bir lokma koymamış bir aslan, otlakta yan yana  otlayan üç öküz görür. Aslan herhangi bir plan yapmadan açlığında verdiği rehavetle öküzlerden birini kendi yanına  doğru çekerek parçalamak için üzerine atlar. Fakat başarılı olamaz.  Daha sonra, üçüne karşı hızla hücumu dener, fakat hemen birbirine yaklaşarak savunmaya geçer öküzler. Aslan ne yaparsa yapsın üç okuz boynuzları ile karşı koyar aslanında gücü giderek azalır.

       Aslan,  bakar ki bu iş böyle olmayacak bunun üzerine hemen kafasında bir plan tasarlar. Öküzlerin, birbirleri aleyhine kötü sözler söylediklerini yayar. Aralarına fitne sokar. O zamana kadar birbirlerinden ayrılmayan öküzler de, başka yerlerde otlamak için bir anda dağılırlar. Aslanın istediği de zaten budur.  Aslanın planı tutmuştur . Üçü beraber otlarken öküzlere hiçbir şey yapamayan aslan, onları teker teker yakalar, parçalar ve yer.

Hikâye de birlik ve beraberliğin önemi çok güzel ortaya konuluyor.

Mükerrem Tollu 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.