Hürses
19 Kasım 2019 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Fadıl ÖZDEMİR > ŞEYTANIN KEMENTİ
Fadıl ÖZDEMİR

ŞEYTANIN KEMENTİ

18.04.2018 09:02 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Fadıl ÖZDEMİR

ŞEYTANIN KEMENTİ

İnsanın doğasında var olan ‘hırs’ duygusu, insanın her şeyin en iyisini, en güzelini, en değerlisini ve en seçkinini üretmeye ve tüketmeye kodlanmasına yol açar. Bu duyguyu iyi tanımak, bazı yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir. Hırs, esas olarak “Sonu gelmeyen, aşırı istek ve tutku” dur. Mevki, makam, para, şöhret ve mal-mülk için çevresindekileri silindir gibi ezip geçen, gözünü hırs bürümüş insanlarla dolu ortalık.

İşte bu yazımda “hırs”tan ve doğurduğu sonuçlardan bahsetmek istiyorum.Her insanın içinde var olan ve yaradılışla başlayan bir duygudur hırs. Ölçüsü kaçırılmadığı sürece itici güçtür, motivasyon kaynağıdır.Yani hırs hayatımızı yönlendiren önemli dürtülerden birsidir Hırsı olmayan öğrenci yeterince çalışmaz,

Hırsı olmayan bir politikacı iktidara gelemez,

Bir iş adamında kazanma, işini büyütme hırsı yoksa gerçek anlamda büyüyemez,

Hırsı olmayan sporcu ya da takım kazanabileceği bir maçı bile kaybeder.

Yani hırs belli bir düzeye kadar başarının temelidir. Bizim burada üzerinde duracağımız asıl konu hırsın ölçüsüdür.Hırsı bir motivasyon kaynağı olmaktan çıkarıp insanların mutsuzluğu üzerine kazanılmış zaferlerin peşine düşmektir asıl eleştirilmesi gereken.

Elbette ki bir öğrenci hırslı olacaktır. Ama bu hırs kendisini yiyip bitirecek, psikolojisini bozacak dereceye varmışsa artık bir hastalığa dönüşmüştür. Hele başka öğrencileri mutsuz etme pahasına elde edilecek bir mutluluk biçimine dönüşmüşse iş daha kötü bir noktaya gitmiştir.

Lise yıllarımda, Okul Müdürümüz, “Arkadaşından daha iyi not alabilmek için sınıf arkadaşının kitabını dolabından gizlice alıp tuvalet sifonuna atan öğrenci bile var” demişti. Ben bu sözü hiç aklımdan çıkaramadığım gibi bu söz her hatırladığımda beni derinden üzer.

Bir futbolcu karşısındakinden daha iyi oynamak için var gücüyle mücadele etmelidir elbette. Ama bu rakibine zarar verecek, onu sakatlayacak boyuta varırsa bir hastalığa dönüşmüş demektir. Makamını korumak için iş arkadaşlarına çamur atan, yükselmek için hiçbir sınır tanımadan çevresindekilerin sırtına basan insanlar için hırs ciddi bir soruna dönüşmüştür.

Kazanmak, zengin olmak elbette her insanın arzu ettiği bir durum. Ama bu helal, haram, meşru, gayrimeşru nasıl olursa olsun kazanmak biçimine dönüşürse insanı insanlıktan çıkarır. Başkalarının gözyaşları üzerine mutluluk kurma çabası ruhun ciddi bir hastalığıdır.

Eskiler hırstan, “şeytanın elindeki kement” diye bahsederler. “Bir kere insanın boynuna taktı mı kurtuluşu zordur.” derler. Bence de hırs ateşini söndürmek çoğu kez oldukça zor. Önemli olan bu ateşi kıvılcımken söndürmek, ve şeytanın kementini boynumuza takmasına izin vermemek.

Bencillikle mutluluk olmaz. Başkalarının mutsuzluğu üzerine mutluluk kurulamaz. Ölçüsü kaçan hırsla elde edilen hiçbir sonuç mutluluk vermez…

İnsanların düşünce ve gönül dünyasında yer eden , gelişen ve zamanla o kişinin şahsiyetine tesir eden öyle duygular var ki ; Onun var benim de olsun ( İmrenmek), benim var onun da olsun(Kerem,Cömertlik ),benim var onun olmasın (Kıskançlık) ve benim yok onun da olmasın(Çekememezlik,Hased) gibi.

Peki ne yapmalı da bu hastalıkla başa çıkmalı? Tabiata, insana ya da kendimize üstünlüğü, savaşı değil, onlarla barış içinde işbirliğini aramalı.. İngilizlerin “will power” dediği, iradeyi o yönde kullanmalı.. Başkalarının mutluluğundan, barıştan yana olmalı. Hedefe yıkmayı, bel atlı işler çevirip kötülük etmeyi değil iyilik etmekten zevk almayı koymalı. Belki de en kestirme ifadeyle; makam, mevki, para-pul, güç sahibi olmak için değil iyilik için yarışmalı…

Ne de güzel söylemiş atalarımız; “Az tamah çok zarar verir!” diye…

Akıbetimiz hayrolsun.

Hırs ateşini söndüremeyenlere , haset hastalığına yakalananlara ve bu hastalığın tedavisi için yol aramayanlara ne diyebiliriz ki ?

“Gözünüzü toprak doyursun”Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : ŞEYTANIN KEMENTİ
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.