Hürses
29 Ocak 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Fadıl ÖZDEMİR > NARENCİYE HASADINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Fadıl ÖZDEMİR

NARENCİYE HASADINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

31.10.2018 10:11 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Fadıl ÖZDEMİR

NARENCİYE HASADINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

            Akdeniz Bölgesi, meyve , sebze üretimi bakımından ülkemizde önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle turunçgillerin bu üretimdeki payı büyüktür. Ancak turunçgil meyvelerinin ülkemiz koşullarındaki derim ve muhafazalarının henüz tam ve ayrıntılı olarak bilinmemesi yüzünden,bu ürünlerin % 25'i üreticiden tüketiciye ulaşıncaya kadar çürüyüp atılmakta, bu da milyarlarca lira zarara neden olmaktadır. Çürük miktarını azaltmak ve üreticinin malını değerine satmasını sağlamak için turunçgillerin daha bilinçli bir şekilde derilmesi gerekmektedir.

            Bir narenciye meyvesinin pazarda paraya dönüşmesi için; Hasat - Sınıflama - Paketleme - Depolama ve Nakliye gibi aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Birbirini izleyen bu aşamaların birinde yapılacak hata sonraki aşamalarda telafi edilmez. Üreticilerde büyük maddi kayıplara neden olur. Bu nedenle üreticilerin ve işletme sahiplerinin gerekli bilgiyle donatılmaları ve çalışmalarında gerekli dikkat ve titizliği göstermeleri gerekmektedir.

            Narenciye meyvelerinde kabuk yağından doğan lekelenmeler ve kararmalar büyük ekonomik zararlara neden olmaktadır. Kabuk yağı lekeleri genelde toplamada dikkatsiz ve kaba muameleden ileri gelmektedir.

            Bu nedenle kabuk yağı kararmalarının yok edilmesi için ;

·         Yere düşmüş meyvenin hiçbir zaman alınmaması ve paketlenecek meyve ile birlikte paketleme evlerine gönderilmemesi,

·         Meyvelerin ağaç üzerinde tamamen kuruduktan sonra hasat edilmesi,

·         Sabahın erken saatlerinde ki çiğli, sisli, yağmurlu ortamda ve sulama sırasında hasat yapılmaması,

·         Sanayi tipi meyve toplamasına alışkın ekiplere kesinlikle sofralık meyve toplaması yaptırılmaması,

·         Toplama yapan vasıflı işçilerin tırnakları kesilmiş olmalı,

·         Ağacın önce yerden alınabilecek yükseklikteki meyveleri kesilmeli,

·         Meyve kesilirken zaman harcamamak için makasla meyve sapının herhangi bir yerinden kesilmeli sonra makasla düğmenin ( kaliks ) hemen üzerinden düzeltilmeli,  

·         Kesilen meyve özel toplama kapına ( bez torba, içi kaplanmış sepet veya lastik sepet ) özenle konulmalı atılmamalı,

·         Toplanan meyveler taşıma kaplarına itinayla boşaltılmalı,

·         Taşıma kapları üst üstte konduğunda başka bir kaba değmeyecek seviyeye kadar doldurulmalı,

·         Taşıma araçları uzun yola gidecekse mutlaka üstleri örtülmeli,

·         Meyveler paketleme evlerinde mumlama yapılmayacaksa dezenfekte edilmiş maddeler katılmış sularla yıkanıp kurutulduktan sonra boylarına göre tasnif edilerek sandıklara yerleştirilmelidir. 

            Değerli üretici ve ihracatçılarımız, yukarıda izah edilen konularda gerekli duyarlılığı göstermedikleri  taktirde, bu durum  bin bir güçlükle yetiştirdiğimiz ürünlerimizin iç pazarda gerçek değerinin altında satılmasına ve ithalatçı firmalar tarafından beğenilmemesine neden olmaktadır. Bu da  ilçemizde çiftçilerin ağırlıklı olarak ana gelir kaynağı olan büyük bir ihracat potansiyeline sahip olan narenciyede ihraç şansımızın her geçen gün azalması demektir. Bu yüzden hepimizin bu hayati konuya gereken önemi vermemiz gerekmektedir.

                                                                                                             Fadıl ÖZDEMİR/ Erdemli

                                                                                                                      

Mükerrem Tollu 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.