Hürses
04 Temmuz 2020 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Duygu YASAK > Mutlu Bir Evlilik Yaşantısı İçin
Duygu YASAK

Mutlu Bir Evlilik Yaşantısı İçin

02.12.2019 11:24 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Duygu YASAK

Mutlu Bir Evlilik Yaşantısı İçin

Evlilikte problemleri minimuma indirmenin ve aile içi huzuru artırmanın belli başlı kurallarını özetlemek gerekirse şu maddeleri sıralayabiliriz.

- Öncelikle karşı tarafı itham etmemek, suçlamamak ve rencide ederek sürekli haklı çıkmaya çalışmamak gerekir.

- Yaşanılanları eşinizle paylaşmalı ve onu hayat arkadaşınız olarak görmelisiniz.

- Sorunları konuşmayı ertelememek ve başka nedenlerden kaynaklı yaşanılan olumsuzlukları eşe yansıtmamak ile beraber eş ile paylaşmak gerekir.

1. Eşinizi İtham Etmeyin, Onu Suçlamayın !

Evlilikler her zaman ilk günlerde olduğu gibi sürmeyebilir. Her evlilik yaşantısında bazı sorun ve sıkıntılar yaşanabilir. Eşler evlilik ilişkisinde birbirlerini üzmeme konusunda genelde özen gösterirler. Ancak bu durum her zaman mümkün olmayabilir. Ve çiftler biriktirdikleri kızgınlık ve öfkelerini bir çırpıda suçlayarak, itham ederek hatta aşağılayarak dile getirebilirler.

Bunun yerine yaşanılan üzüntüler, mutsuzluklar ya da kızgınlıkları dile getirilmeye özen gösterilmelidir.  “Sana şu sebepten kızıyorum.” ya da “Beni üzen şu davranışların.” gibi konuşmalar yapılabilir. Bu şekilde problemler daha geniş çaplı bir hal almadan duygular dile getirilir.

2. Eşinizi Rencide Edecek Durumlardan Kaçının!

Eşler birbirlerine karşı öfkelerini yönetmeyecek durumlar ile karşı karşıya gelebilirler. Ya da birbirlerine karşı kim en haklı kim daha çok haklı soğuk savaşına girebilirler. Bu durumda öfke kazanmış olur. Eğer siz kırıldınız veya rencide olduysanız eşinizin de sizin gibi aynı duyguları yaşamasına izin vermemelisiniz. Bunun yerine eşinizle öfke duygunuz hakkında konuşabilirsiniz. Kendinizi ve eşinizi değersizlik duygusuna kaptırmak yerine öfkeyi anlama ve sorunu çözme odaklı olma önerilebilir.

3. Eşinizi Değiştirmeye Çalışmayın!

Evlilik öncesi dönem ve nişanlılık dönemi çiftlerin birbirlerini tanıması, anlaması ve sorunları konuşması için iyi değerlendirilmelidir. Çiftler flörtleşme ve nişanlılık döneminde birbirlerini yeterince tanımalı, eşlerini bu dönemde olduğu gibi kabul edebilecekse evlilik kararını bu doğrultuda vermelidirler. Evlilik öncesi danışmanlığı bu süreçte önemli bir işlev görebilir. Çiftlerin birbirlerini tanıyabilir ve daha sağlıklı karar verebilirler.

4. Eşinize Değer Verdiğinizi Dile Getirin ve Değerli Olduğunu Hissettirin!

Eşiniz aynı zamanda hayat arkadaşınız olduğunu bilerek ve unutmayarak eşiniz ile paylaşımınızı artırın. Eşinizi hayat arkadaşı olarak birlikte yaşama kararı verdiğinizi unutmayarak atacağınız adımlarda ve alacağınız kararda eşinizi ortak etmelisiniz. Böylelikle bütün olma hissiyle evlilikten alacağınız doyum da artacaktır.

5. Başka Olumsuzlukların Yaratmış Olduğu Etkiyi Eşinize Yansıtmayın.

Çalışma hayatınızda ya da sosyal hayatınızda yaşadığınız problemleri eşinize yansıtarak ilişkinizin bu durumdan olumsuz etkilenmesine izin vermeyin. Bilinçli ya da farkında olmadan ilişkinize yansıyan bu olaylar yansıdıkça farklı şekillerde sorunlar yaşanmasına neden olabilecektir.  Kızgınlıklarınız, üzüntüleriniz ya da gün içinde yaşadığınız problemleri eşinize anlatarak eşinizin samimiyet ve dostluğuna sığınarak rahatlayabilirsiniz. Böylelikle sorunları daha oluşmadan engellemiş olursunuz.

 

Mükerrem Tollu 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.