Hürses
14 Temmuz 2020 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Cafer AKSAY > KİŞİLİK(ŞAHSİYET)!
Cafer AKSAY

KİŞİLİK(ŞAHSİYET)!

13.01.2020 10:12 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

KİŞİLİK(ŞAHSİYET)!

Değerli Dostlar; bu hafta sizlerle "kişilik(şahsiyet) konusunu paylaşalım istedim. (Daha önce kişilik konusunda paylaşımda bulunmuştum. Önemine binaen yeniden paylaşmak istedim.)

Kişilik (şahsiyet): Kişiyi başkalarından ayıran, farklı kılan rûh, duygu, davranış, beden, zihin, düşünce özelliklerinin bütününe kişilik/şahsiyet deniyor. Aynı zamanda, “ferdin başkalarıyla kurduğu ilişkilerdeki tepki ve kendisini gösterme biçimi” ve “kişinin öteki insanlarla ilişkilerinde aldığı tavır, gösterdiği davranış” diye de tanımlanır.

Diğer ifâdeyle kişilik; bir insanı başkalarından ayıran özelliklerin tamamını, çevresine uyum sağlamak için geliştirdiği davranış biçimini belirtir ve insanın duygu, tutum ve davranışlarının teşkilâtlanmış, kalıplaşmış, alışkanlık haline gelmiş bütünüdür.

Dilimizde ‘kişilik’ ve ‘şahsiyet’ hatta ‘karakter’ kelimeleri birbirlerinin yerine kullanılabilmektedir. Şahsiyet sözcüğü kişilikle eş anlamda kullanılır ve kişiliğin bilim dilinde karşılığıdır. Şahsiyet, dilimizin en soyut sözcüklerinden biridir. Çok yönlü ve karmaşıktır. İrade, zekâ, duygu, heyecan, mizaç, huy, biyolojik yapı, soya çekim, çevre etkileri sosyoekonomik etkenler gibi pek çok özellik şahsiyetin içerisinde yer alır. Kişilik=mizaç(huy)+karakter olarak ele alınır.

Kişilik sahibi insan, yaptığı işin en iyi ve en güzelini yapmaya çalışır. Hak etmediği bir makam ya da mevkii için başkalarının aleyhine çalışmaz. Hak etmediği bir ücret ya da ürünü almaya tenezzül etmez. Kimseye çamur atmaz. Kendi işiyle meşgul olur.

Allah'ın rızasını esas alarak çalışan bireyler¸ işlerinin ve kazançlarının bağımlısı ve hatta esiri haline dönüşmeyip¸ kanaat ve cömertlikle kişiliklerini güçlendirirler. Çalışmalarını övünmek ve daha fazla kazanmak için yapanlar ise ihtiras¸ düşmanlık¸ kıskançlık ve cimrilik gibi olumsuz karakterlerin şekillendirdiği bir kişilik yapısı geliştirirler.

Hz. Muhammed (s.a.v.)'in kişiliğine baktığımızda¸ onun kişilikte dengeyi öngördüğünü görmekteyiz. O¸ ne tümüyle ahirete yönelip dünyayı terk etmeyi¸ ne de dünyaya kapılıp ahireti unutmayı doğru bulur. “Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için¸ yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışınız.” hadisiyle bu dengenin kurulmasını oldukça önemser. Diğer bir hadisinde “Ameller niyete göredir”¸ der. Dünya işleriyle meşgul olurken bile¸ Allah'ın rızasını gözeten¸ yani hak-hukuk¸ kardeşlik ve muhabbet ilkeleri bağlamında davranan inançlı kimselerin¸ ibadet yapıyor gibi alacaklarını belirtmektir. Yine bu çerçevede değerlendirilebilecek bir diğer hadis de şöyledir: “Bir gün Rasulullah (s.a.v.) ve ashabı otururken¸ çalışmak için evinden çıkan güçlü kuvvetli bir genci görürler. Sahabeden bazıları: “Vay şu delikanlıya! Keşke gençliğini¸ güç ve kuvvetini Allah yolunda harcasaydı!” derler. Hz Muhammed (s.a.v): “Öyle konuşmayın! Eğer kendini başkalarından istemek¸ insanlara muhtaç olmaktan alıkoymak için çalışıyorsa Allah yolundadır. Eğer çalışması yaşlı anne-babasının¸ bakımına muhtaç çoluk-çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayıp¸ onları muhtaç olmaktan alıkoymak içinse Allah yolundadır. Şayet çalışması övünmek¸ daha fazla kazanmak içinse¸ o vakit şeytanın yolundadır." buyurur.

 

Sınıf, öğrencilerin gürültü patırtısıyla sallanırken sert görünümlü hoca kapıda beliriyor. İçeriye kızgın bir bakış atıp kürsüye geçiyor. Tebeşirle tahtaya kocaman bir (1) rakamı çiziyor.

“Bakın, bu kişiliktir. Hayatta sahip olabileceğiniz en değerli şey...”diyor.

Sonra (1)’in yanına bir (0) koyuyor; “Bu, başarıdır. Başarılı bir kişilik (1)’i (10) yapar.”

Bir (0) daha koyuyor. “Bu, beceridir. (10) iken (100) olursunuz”...

Sıfırlar böyle uzayıp gidiyor: Yetenek...disiplin...sevgi... eklenen her yeni (0)‘ın kişiliği 10 kat zenginleştirdiğini anlatıyor hoca.

Sonra eline silgiyi alıp en baştaki (1)’i siliyor. Geriye bir sürü sıfır kalıyor, ve diyor ki "Kişilik olmadan diğerleri bir hiçtir..."

 

Mükerrem Tollu 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.