Hürses
10 Nisan 2020 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Cafer AKSAY > KENDİNİ BİLMEK!
Cafer AKSAY

KENDİNİ BİLMEK!

09.09.2019 13:33 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY


KENDİNİ BİLMEK!

Değerli Dostlar; bu hafta sizlerle "kendini bilmek" konusunu paylaşalım istedim.

Ne güzel bir özelliktir kişinin kendini bilmesi değil mi?

“Kendini yönet, dünyayı yönetecek gücü bulursun.” (Platon)

Günümüzde “Kişisel Gelişim” başlığı altında sayısız eğitim programı düzenlendiğini ve gittikçe artan sayıda kişinin bu programlara ilgi gösterdiğini ve sıkça bu konudan söz edilir olduğuna şahit oluyoruz. Maalesef kişisel gelişim çoğunlukla bir seminer konusu olarak ele alınmakta ve yüzeysel olarak görülmektedir. Kişisel gelişim, kendini bilme ve tanıma yolculuğudur. Unutmamalıyız ki biz değişirsek, ailemiz, çevremiz, toplumumuz kısaca dünya değişir.

Kendini Bilmek Nedir?

“Kitaplardan önce, kendimizi okumaya çalışalım.” (Mevlâna)

Kendini bilmek ya da tanımak insanın değişmesi zorunluluğunun doğal bir uzantısıdır. Değişmek, uyanmak, şuurlanmak için fazlalıkları terk etmek, içsel bir mücadeleye girmek, bizi aşağı çeken bağımlılıklardan kurtulmak gerekir.

Genel olarak kendi hakkımızda bildiğimiz şeylerin çoğu, başkalarının görüşü olarak karşımıza çıkar. “Harikasın” derler ve harika olduğumuzu düşünürüz. “Kötüsün” derler ve kötü olduğumuzu düşünürüz. İnsanların bizim için söylediği sözleri zamanla kimliğimiz haline getirebiliriz. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Çünkü herkes tam ve bütündür. İhtiyacı olan tüm kaynaklara sahiptir ve isterse herşeyi yapabilecek güç elindedir.

Kendini tanıma, bir yanıyla basit, bir yanıyla da büyülü bir ifadedir. İlk bakışta insanın kendini tanımayacağı düşünülemez bile. Ancak her insan içinde kendisinin bile bilmediği bir şeyleri sakladığının farkındadır. Aslında her şey burada gizlidir. İnsanların iç dünyasındaki her şeyi bilmesini engelleyen parçalar bulunmaktadır. Bu parçalar, insanın doğasında bulunan ve doğduğundan itibaren yaşadıkları ile şekillenen iç dünyasında taşıdığı öfke, kıskanma, haset, bencillik ve saldırganlık gibi istenmeyen insani özellikleri saklamaktadır. Bu nedenle kendini tanıma bir yerde bu parçaları anlama uğraşıdır.

Kendini tanımak, öncelikle insanın iç dünyasıyla, başka bir deyişle kendisiyle iletişime geçmesidir. Bu süreç insanın yaşadığı duyguları, aklından geçen düşünceleri, canlı ve cansız her türlü varlığa gösterdiği tutum ve davranışlarını yargılamadan gözlemesini ve çözümlemesini gerektirmektedir. Ruh ve Madde Yayınları “İnsanın Gerçeği - Kendini Bilmek”

Kendini Bilmek Neden Gereklidir?

“Ne olduklarını bilmeyenler, ne dediklerini de bilmezler.” (Paul Valery)

İnsanoğlunun kendi dışındaki dünyayı anlamlandırabilmesi için kendini bilmesi gerekmektedir.

İnsan, bu dünyada kendi dışındaki insan ve varlıklarla birlikte yaşamak durumundadır. İnsan tek başına kültür ve medeniyet üretemez. Bütün bunlar bireyin dışında başka insanların ve kollektif yapıların bulunmasını zorunlu kılar.

İnsanın bu çevreyle ve kelimenin en geniş manasıyla ‘öteki’ ile ilişkiye geçebilmesi için kendisinin kim olduğunu bilmesi gerekir. Yani kişi, neleri yapıp neleri yapamayacağı konusunda bir fikre sahip olmalıdır. Burada kendini bilmek, doğru ilişkiler içinde bulunmak olarak anlaşılabilir. Bizdeki tabiriyle insan ayağını yorganına göre uzattığında, kendi haddini de bilmiş olur. Buna göre kendini bilmek, sadece zihinsel değil, aynı zamanda ahlâkî bir tavırdır.

İnsanın kendi iç dünyasına yönelmesi onu dış dünyadan uzaklaştırmaz, bilakis diğer varlıklara yakınlaştırır. Çünkü kendini doğru tanıyan kişi, bütün varlıkların anlamı ve amacı konusunda derinlikli bir bakış açısına sahip olur. (Semerkand dergisi)

“Başkalarını yenen kişi güçlüdür,

Kendini yenen kişi ise kahramandır.”  (Lao Tse)

Kendini Bilmenin Faydaları Nelerdir?

Kendini bilen insan:

• Olayların ve dünyanın farkında olur ve bunları doğru değerlendirir,

• Kendini anladıkça, kendisiyle ve kimlikleriyle barışmayı öğrenir.

• Diğer insanlarla da barışık olur,

• Sahip olduğu güçlü ve zayıf yönleri, amaç ve değerlerini, yeteneklerini ve becerilerini tanır, bilir ve bunların farkında olur.

• Yaşayacakları karşısında neler hissedeceğini, neler düşüneceğini ve nasıl davranacağını öngörebilir.

• Sürekli gelişim içerisinde olur,

• İnsanlarla güçlü iletişim kurar,

• Ekip çalışmasında daha başarılı olur,

• Hayatında huzuru ve mutluluğu daha kolay bulur,

• Daha kolay empati kurar ve sabır gösterir,

• Sorunları büyütmez, çözüm üretme yolunu seçer.

 

“Başkalarını tanımak, akıllılık,

insanın kendi kendisini tanıması daha büyük akıllılıktır.” (Lao Tse)

Kendinizi Tanıma Konusunda Neler Yapabilirsiniz?

• Başkalarında gördüğünüz, eleştirdiğiniz davranışları ve yargıları not edin. Bilin ki bu beğenmediğiniz davranışlar sizde de mevcut ve bu yüzden farkedebiliyorsunuz. Bu konularda kendinizi geliştirmeniz gerektiğini kabul ederek işe başlayın.

• Kendinizde gördüğünüz güçlü yönlerinizi, ve zayıf yönlerinizi bir kağıda yazın, sonra o güçlü yönlerinizle zayıf yönlerinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünün.

• Yapmaktan hoşlandığınız veya yapmayı düşlediklerinizi bir kenara yazın. Sonra bu yönlerinizin nereden kaynaklandığını bulmaya çalışın.

• Nelerin sizi en çok mutlu ettiğini sorgulayın. Çocukluğunuzdan beri, yapmayı çok sevdiğiniz, başardığınız, yapmayı hayal ettiğinizde bile içinizi titreten şeyler nelerdir?

•Çevrenizdekiler tarafından en çok hangi yönünüz fark ediliyor? En çok hangi konuda engellendiniz? En çok hangi konuda eleştirildiniz? Yapmaktan asla vazgeçmediğiniz konular neler?

• Çevrenizden gelen her tür bilgi akışını farkındalıkla görebilmeye çalışın. Bunlar ve daha başkaları, size iletilen mesajlardır, farketmeyi seçin.

• Hiç bir konuya takılıp kalmayın. Sadece bilin, farkındalıkla kabul edin, unutmayın hayat bir yere takılıp kalmayacak kadar kısa, ve yapılacak çok şey var,

• Hayatınızdaki sınavlarınızın farkında olun, üzülüp yakınmak yerine ders almaya çalışın.

• Hiç ummadığınız kişilerden inanılmaz fikirler alabilirsiniz, sadece dinlemeyi bilin.

• Negatif olaylar karşısında üzüntülere, öfkelere, kapılmak yerine, buradan ne öğrendiğinize bakın ve ne yaparak bu olayı aşabileceğinize odaklanın,

Bizler okuyacağız, düşüneceğiz ve düşüncelerimizi aktarmaya çalışacağız. Kendini bilmeye, bulmaya, yetiştirmeye çalışacağız. Kendimize yatırım yaparak, hata ve kusurlarımızı görüp bunları düzeltmeye çalışacağız. İnsanlık olarak amacımız; aydın, çağdaş, düşünen, sorgulayan, aklını kullanan, sevgi dolu, alçak gönüllü, çalışkan, erdemli birer birey olmaktır.

Kendini bilmeyen, hatta aramayan kişi yaşamını da boşa geçirmiş, eserini verememiş ve kendini gerçekleştirememiştir. İnsanın hayattaki en büyük başarısı kendi kendisi ile baş edebilmesidir.

Dünyanın herhangi bir yerinde

Biri yapabiliyorsa,

Siz de yapabilirsiniz,

 

Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : KENDİNİ BİLMEK!
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.