VAHAP SEÇER MİSAFİR OLUYOR.
24 Ekim 2020 Cumartesi
Cafer AKSAY

KEMLİK!

14.07.2020 15:14 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

KEMLİK!

 

Değerli Dostlar; bu hafta sizlerle "kemlik" konusunu paylaşalım istedim. Kemlik, sözlükte kötülük ya da art niyetli olma şeklinde geçmektedir.

Günlük hayatımızda bizlerin çevresinde art niyetli insanlar mutlaka var hatta çok olabilir. Sizlerinde böyle insanların çok olduğunu söylediğinizi duyar gibiyim.

İşin garibide yüzümüze gülen fakat kuyumuzu kazan be çok insan var. Şunu belirteyim, içinizi karartmak istemiyorum. Sadece dikkatinizi çekmek istiyorum.

Zatın biri bir hükümdara der ki:

- Sana iyilik edene fazlasını yap, kötülük edene bir şey yapma, onun kötülüğü kendine yeter.

Bunu gören biri, bu zatı çekemeyerek hükümdara der ki:

- Bu zat, bana senin nefesinin koktuğunu söyledi.

- Doğru mu söylüyorsun?

- Elbette doğru, yanına yaklaşınca ağzını, burnunu tutarsa sözüm doğru çıkacaktır.

- Bir tecrübe edelim.

Bir gün o adam, o zatı yemeğe davet eder ve sarmısaklı yemek yedirir. Sonra da der ki:

- Hükümdarı rahatsız etmemek için ona fazla yaklaşma!

Bu zat yine hükümdarın huzuruna girer ve karşısında beklerken, hükümdar tecrübe etmek için adama der ki:

- Yanıma yaklaş!

O zat da ağzını, burnunu tutarak hükümdara yaklaşır. Hükümdar kendi kendine, adamın doğru söylediğine inanır ve eline kağıt kalem alarak bir yazı yazıp, o zata der ki:

- Bu mektubu falan kumandana götür.

 O zat, mektubu alıp dışarı çıkınca, kendisine yemek yediren adama rastlar. Der ki:

- Elindeki ne?

O zat da, hükümdarın kendi eliyle yazdığı fermanlar genel olarak bir ikram verilmesi gereken yazılar olduğu için der ki:

- Hükümdar bir miktar hediye yazmıştır, onu almaya gidiyorum.

- Ne olur, bu kağıdı bana ver.

- Buyurun alın!

Adam kağıdı alıp kumandana gider. Yazı tamamen umulanın aksine çıkar. Meğerse hükümdar kağıda, “Bu kağıdı getiren adamı cezalandır” diye yazmıştır. Bunu duyan adam, “Bunun sahibi ben değilim, istersen, esas sahibini getireyim” derse de, fayda vermez. Emir yerine getirilir. Ertesi gün aynı zat, yine hükümdarın huzuruna çıkınca, hükümdar der ki:

- Sana dün verdiğim mektup ne oldu?

O zat durumu anlatır. Hükümdar sorar:

- Benim nefesimin koktuğunu söylüyormuşsun, doğru mu idi?

- Hayır, böyle bir şey yok.

- Öyle ise neden bana yaklaşınca burnunu kapadın?

- O adam, bana sarmısaklı yemek yedirmişti. Kokusu sizi rahatsız etmesin diye ağzımı kapadım. Böylece burnum da kapanmış oldu.

Hükümdar meseleyi öğrenince der ki:

- Kötülük yapan kötülüğünün cezasını buldu.

Elbette çevremizde iyiliğimizi isteyen değerli bir çok dostumuz da mevcut. O güzel insanlardan bizlere ve sizlere zarar gelmeyeceği için kem düşünen insanları ele alalım istedim. Bu konuya ise aşağıdaki hikâye ilham kaynağı oldu.

Yılan besleyen adam, çok sevdiği yılanının artık yemek yemediğini gördü. Ne yaparsa yapsın 2 metre boyuna ulaşan yılanı yemek yemiyordu. Duruma bir çare bulmak isteyen adam yılanını veterinere götürdü. Durumu veterinere anlattı ve veteriner ona : " Yılan sana sık sık sarılıyor mu , yanında uyuyor mu? " Diye sordu. " Evet " diye cevapladı . Durumu anlayan veteriner devam etti : " Bakın yılanınız hasta değil. Sizi yemeye hazırlanıyor, bu yüzden sık sık size sarılarak ne kadar büyümesi gerektiğini ölçüyor.Ve yemek yememesinin sebebi de sizin için midesinde yer açmak "

Etrafınızdaki yılanları iyi tanıyın. Bir insan size yakın davranıyorsa bu iyi niyetli olduğunu göstermez. İhanet daima kapıda olabilir...(ALINTI)

 

Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : KEMLİK!
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.