Hürses
29 Mayıs 2020 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Cafer AKSAY > KADIN OLMAK
Cafer AKSAY

KADIN OLMAK

09.03.2020 11:31 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

KADIN OLMAK

 Havva annemizden başladı kadının çilesi.. Kadın nimettir, sevdadır, güzelliktir, annedir, topraktır, aşktır, aşıktır... Kadındır koruyucu, yapıcı. Kadındır hayatın anlamı.

   Allah cenneti koymuş ayaklarının altına ve inceden bir mesaj vermiş: "Bakın ben ayaklarının altına cenneti koydum, siz de sevin, değer verin" demiş.

  Kadın anne doğar, anne olmak için doğar, anne olmak zorunda değildir ama o içgüdüyle dünyaya gelir, öyle yetiştirilir. Her zaman yeni gelecek olan biri için yeri vardır.

  Kadın sevdadır, aşkın içinde.Kadın aşktır, aşıktır.Aldığı yarayı savmak için, yeni yaralara razı olandır.Evcilik oynarken annedir kadın, doktordur iyileştirir, öğretmendir öğretir. Vermek kadının doğasında vardır. Hep kendinden verir, fazlasıyla adayıştadır kadın.

  Kadın hayatın en temel ögesidir aslında bakarsanız; cümledeki yüklemdir, öznedir, nesnedir.. Kadın kainatın en özel varlığıdır. Bunu okuyan erkeklerin seslerini duyar gibiyim: “Biz neyiz?” Onlar da en az kadınlar kadar değerli elbette. Ama konumuz: Kadın.

   Peki ama hangi kadın?

  Onlarca kitap okudum ve beni en çok etkileyenlerden bir tanesi de Tolstoy'un "Kadının Ruhu" eseri. Okurken dehşete kapıldım diyebilirim. Sözleri hala aklımda; "Sevildiğini bilen kadın kadar tehlikeli bir şey yoktur... Kadının gerçekte namert ve tehlikeli tabiatı öyle bir safhada(sevildiği andan bahsediyor), adeta öldürücü bir mahiyet alır; yabani kedilikten çıkıp, zehirli yılanlığa geçer ve hayalinizin alamayacağı kadar derin, nihayetsiz ve tuzlu kötülük denizinde, gülerek çırılçıplak yüzmeye başlar."Tolstoy'un incecik kitabına dünyalar sığdırdığı "Kadın Ruhu", yazarın evliliğe ve ilişkilere olan bakış açısını tüm çıplaklığı ve sertliği ile görmemizi sağlayan eseri aynı zamanda.Bunu yazan sadece Tolstoy değil.

 

Geçenlerde bir köşe yazarının yazısını okudum-keşke okumasaydım-. Sözleri nasıl bir cehaletin içinde olduğunu gösterir durumda."Kadın mı? Bırak ev temizlesin, bırak bulaşık yıkasın, bırak çocuk doğursun, bırak çocuk emzirsin, bırak kadını yaşasın ama bırakma, okumasın..."

 

  Bu mudur Allah'ın cenneti ayaklarının altına koyduğu kadına verilen değer?  21. yy bir köşe yazarı, bir kadına bunları yazacak cesareti nereden buluyor, ya da ona o cesareti kim veriyor bilmiyorum; fakat kınama cezası alması yeterli değil diye düşünüyorum.Ha bir de öğretmen annesi olduğunu söylemeliyim. Ne tuhaf bir çelişki ki kızı da Hacettepe Üniversitesi'nde psikoloji okuyor... Buyurun cenaze namazına…

  Ve gelelim bugüne. 13 yaşında bir kadın-kadın diyorum çünkü yasalar ona çocuk dememize izin vermiyor(!)- 24 kişinin tecavüzüne uğramış.Adını, okulunu, yerini yurdunu değiştirmiş. Yaşı 18 olunca bir ev tutmuş, üniversiteye hazırlanırken bir yandan da çalışmış.Kendi ayaklarım üzerinde duracağım ümidiyle. Ta ki ona bunu yapanlara verilen cezayı duyuncaya kadar -her şey nispeten yolunda gibi görünürken-.Neymiş efendim 13 yaşındaki kadın-çocuk- babası, dedesi, amcası ya da abisi yaşındaki 24 kişinin tecavüzüne kendi rızasıyla razı olmuş.Ben 13 yaşındayken montumun fermuarını bile annem kapatırdı; ama bu 13 yaşındaki kız-kadın- kendi rızasıyla tecavüze uğramış.İnsanın ağlayası geliyor. Bu nasıl akıl tutulması yahu! Nasıl bir hakim anlayışıdır bu.Kim 13 yaşında bir çocuğun bu denli bir davranış karşısında olgun olması gerektiğini savunabilir ki. Yasalar korumadı mı sorusunu duyar gibi oluyorum, yok öyle bir şey. Bu ve buna benzer yazacak o kadar şey var ki. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü… Ve bu günde haberlerden bu tarz olayların geçmemesini temenni ediyorum. Son olarak aadalet mi dediniz? Bizim eski bir komşumuz vardı Adalet Anne derdik ona. O artık hasta-yatalak- Varlığı ile yokluğu arasında çok ince bir çizgi var. Ölmek için dualar ediyor.

 

 

Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : KADIN OLMAK
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.