26 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Hilmi GÜRBÜZ > İletişim Çağında Kopardık İletişim Bağlarını -1-
Hilmi GÜRBÜZ

İletişim Çağında Kopardık İletişim Bağlarını -1-

09.04.2018 18:47 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Hilmi GÜRBÜZ

İletişim Çağında Kopardık İletişim Bağlarını -1-
Çağlar öncesinin hikayelerini, tarihi bilgilerini okumuşuzdur. Büyüklerden küçüklerine nasihatlerle dolu, "kulağına küpe olsun" deyimiyle süslenmiş kıssadan hisseler.
Muhabbetle bezenmiş küçük sofralarda kararlar alınır, evin en küçüğünün bile kararları dinlenirmiş.
Arkadaşlık bağları kuvvetli bir iletişimle örülmüş olduğundan zor günler kolaylaşır, depresyon vb. kelimeleri kullanan duyulmazmış.
Üstünlüğün sadece yüce Allah'a ait olduğu bilindiğinden, insanlara yukarıdan bakanlar pek az olur onlarda ayıplanırmış halk arasında.
Bayramlarda, kandillerde, mutlu ve acı günlerde, ev ziyaretleri yapılır, hal hatır sorulur, özellikle aile büyükleri asla ihmal edilmezmiş. Komşu, sadece evinin yanında ki değil, mahallesinin sınırları içerisinde olanlarmış. Ailece gidilir, çocuklar kaynaştırılır, küçüklerin sosyal hayat eğitimleri orada başlarmış. Masal gibi bir yaşantı olsa gerek, eskilerin hayatları...
Yakın tarihe, tv'nin icadına kadar kısmende olsa buna benzer yaşantıların varlığından bahsedilir. Tv, telefon, bilgisayar etrafımızı öyle bir kuşattı ki, yanıbaşımızda ki çocuğumuzu göremez olduk. Yanlış anlaşılmasın kesinlikle teknolojiye karşı değilim, yanlış kullanılmasına karşıyım. Herkesin evinde bıçak vardır. O bıçağı yemek yapmak ve meyve soymak için kullananda var, insanlara zarar vermek için kullananda. Birisi bıçakla başkasını yaraladı diye evimizde ki bıçakları kaldırıp çöpe atacak değiliz, aksine yanlışları görüp doğru kullanmaktan vazgeçmeyiz. Televizyonu ihtiyacın kadar izlersin, saatlerce vakit geçirerek sosyal hayattan bağını koparmazsın. Bi arkadaşınızı arıyorsunuz "müsaitseniz bu akşam size gelmek istiyoruz" diye alınan bazı meşhur cevaplar "bu akşam falan dizi var, başka zaman." "Bu akşam önemli bir maç var, sonra daha iyi olur." vs. Biraraya geldiğimizde eğer tv açıksa (genelde açık olur.) konuşulacak mevzular da tvye göre ayarlanır oldu. Ya dizide ki kötü karaktere lanet okumalar, ya da golü kaçıran futbolcuya sahadaymış gibi strese girip kızmalar. Muhabbet yok oldu, bağlar koptu, sahi bize ne oldu?  En güzel çözüm tvyi kapatıp gönüllerimizi açmaktır yanımızdakilere. Gönüllerimizi açalım ki yeşertelim tekrar kurumak üzere olan iletişim bağlarımızı...
Haftaya iletişimde ki sorunlar ve çözümler üzerine devam edeceğiz.
Görüşmek dileğiyle...
Her gününüz en güzel gününüz olsun.
hedefzirve@gmail.com

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.