Hürses
25 Mayıs 2020 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Cafer AKSAY > HERKES EKTİĞİNİ...
Cafer AKSAY

HERKES EKTİĞİNİ...

12.10.2017 09:46 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

HERKES EKTİĞİNİ...

            Değerli dostlar; bu hafta sizlerle çok güzel bir atasözümüzü "herkes ektiğini biçer; ya da ne ekersen onu biçersin" konusunu paylaşalım istedim.

Bazen uzun zamanlı olarak değişen ama hiç bir zaman kendi kendini yenileyemeyen hayat devam eder ve süreğen olduğunu bilinmez. Ama bu hayatını değişkenlikler yapmaz. Kim bir çocuğu nasıl yetiştirirse eğer o çocuk büyürse de o yetiştireni yetiştirir iste bu bilinmez. Ama asil esas ne yaparsan o karşına çıkar.

Bazen hayat çok tesadüfü rastlantılarla yol uzatır ama öyle değildir. Ömür nasıl giderse o tarz sürer. Ve bu hayatta kim ne yaparsa karşısına onun çıkacağını bilmesi gerekir. Böylelikle hayatını ona göre sürdürür ve kendini bilir. Hayat rastlantıdır ne yaparsan karsına o çıkar.

Biz insanlar doğamız gereği vicdanlı ve iyi bir yapıya sahibiz. Dünyaya gelen her insan kendi çevresinin ve ailesinin içinde büyür ve yetişir. Kişi ailesinin yetiştirdiği koşullarda kendisini geliştirme imkânı bulur. Bundan dolayıdır ki kimi insanlar zamanla kötü bir insana da dönüşebilir ya da tam tersi iyi ve iyilik yapmayı seven bir kişiye de dönüşebilir.

Hem iyi olan hem de kötü olan insan yaptıklarının karşılığını mutlaka almaktadır. Halk arasında kullanılan  "İnsanlar yaptıkları bir şeyin meyvesini toplarlar" ya da "Herkes ektiğini biçer" gibi bu ve bunlara benzer tabirleri gerçekten de doğrudur.

"Kötülük eden kötülük bulur" atasözü de aslında tam olarak bunu ifade etmektedir. Bir insan kötülük ediyorsa asla çevresinden iyilik bulamaz. Her insan yaşadığını bir gün mutlaka yaşatacağı için insanlar kötülükten kendilerine fayda gelmeyeceğini bilmelidirler.

Lokman Hakîm hazretleri oğluna hitaben buyurdu ki:

"Ey oğlum! Merhamet eden merhamet bulur. Sükût eden selâmete erer, hayır söyleyen kâr eder, kötü konuşan günahkâr olur, diline hâkim olmayan pişman olur."

Abdülehad Serhendî hazretleri, nasihat isteyen talebesine hitaben:

"Allahü Teâlâ hazır ve nâzirdir. Her isini görmekte, her yaptığını bilmektedir. O hâlde bilerek, anlayarak söyle. Bilerek anlayarak dinle. Bilerek anlayarak is yap. Bilerek dur, bilerek yürü. Kısaca bugün öyle ol ki, yârin mahcup olmayasın. Birkaç gece rahatsız ol da, sonsuz râhata kavuş" buyurmuştur.

Muhammed Murad Efendi buyurdu ki:

"Kişi, kendine her ne muamele yapılırsa, başkasına da o muameleyi yapmalıdır. Bu nasihati kabul eden kimse, dünya ve ahirette selamet bulur."

Müslüman elinden ve dilinden emin olunan kimsedir. Herkes yanındakinden verir ve kendi sermayesini kullanır. Peygamber efendimiz;

(Müslüman elinden ve dilinden emin olunan kimsedir) ve

(İyilik edene iyilik et, kötülük edeni affet) buyurmuştur.

Bir fincan kahvenin dahi kırk yıl hatırı vardır. Bu sebeple bir iyilik yapanı, ölünceye kadar unutmamalıdır. İyilik edene teşekkür etmeyen kimse, Allahü Teâlâ'ya şükretmiş olmaz ve bu kimseden Allahü Teâlâ razı olmaz. Çünkü o iyiliği o kimseye yaptıran Allahü Teâlâ'dır.

 

Netice olarak atalarımız, "çalma elin kapısını, çalarlar kapını" demişlerdir. "Eden bulur" sözü de bu mânâyi işaret eder. Büyüklüğün şanı, sana yapana aynısını yapmak olmayıp, onu affetmektir. Geçmişteki olaylardan ibret almaktır. Zaten Kur'ân-ı kerimde mealen; (Herkes yaptığını bulur) buyurulmaktadır.

          

Kocası olmayan yaşlı kadın, tereyağı yapıp bakkala günlük olarak satıyordu. Ancak bakkal tereyağını hiç tartmıyordu. Bir gün aklına bir şüphe düştü ve kadının getirdiği yağı tartmaya karar verdi.  1 kg olarak olarak aldığı tereyağın aslında 900 gram olduğunu görünce çok sinirlendi.  Ve ertesi gün kadın dükkâna gelince bakkal, "Bir daha senden tereyağı almayacağım." dedi.

 

Yaşlı kadın üzülerek, "Efendim bir yanlışım mı oldu?" diye sordu.

 

Bakkal, "Senin bana verdiğin yağ 900 gram geldi ayıp değil mi bu yaptığın?" dedi.

 

Bunun üzerine kadın şöyle cevap verdi; "Efendim benim terazim yok, daha önce sizden 1 kilo şeker almıştım onu tartı olarak kullanıyorum." dedi.

 

Tabi bakkal utancından ne yapacağını şaşırdı.

 

Böyledir işte dünya, ne ekersen onu biçer. Kime ne verirsen onu alırsın.

Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : veli
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.