Hürses
13 Temmuz 2020 Pazartesi
Cafer AKSAY

HEDEF!

07.10.2019 14:12 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

HEDEF!

Değerli Dostlar; bu hafta sizlerle hem birey hem de toplum için çok önemli olan "hedef" konusunu paylaşalım istedim.

Sözlükte; amaç, erek, gaye, maksat ve nişan alınacak yer gibi tanımlar karşımıza çıkar. Söz konusu kişisel hedef olduğu zaman, en iyi tarif varılmak istenen, olunmak istenen yerdir. Toplum içinde ulaşılmak istenen ideal olarak ele alınabilir.

Maide Suresi, 16. ayet: Allah, rızasına uyanları bununla kurtuluş yollarına ulaştırır ve onları Kendi izniyle karanlıklardan nura çıkarır. Onları dosdoğru yola yöneltip-iletir.

"Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez" sözünü duymuşsunuzdur. Hayatta bir yerlere gelmek ve istediklerimize ulaşabilmek için mutlaka kendimize bazı hedefler belirlemeliyiz. Bu hedefler iş hayatı, aile hayatı, sosyal hayat gibi birçok alanda olabilir. Ancak laf olsun diye konulan hedeflerden bahsetmiyorum. Ciddi, uğruna sıkıntıları göze alabileceğimiz, alın teri dökebileceğimiz hedeflerden bahsediyorum. Yoksa yattığımız yerden hiçbir çaba harcamadan ben şu olacağım ben bu olacağım gibi bol keseden atmalar hedef sayılmaz. Kararlılıkla peşinden koşacağımız hedeflerimiz olmalı bu hayatta elbette.

Her insanın en büyük arzusu kendi alanında bir iş başarmak, kendi yeteneklerini ortaya koymaktır. Bir eser ortaya koymak, bir işi başarmak, bir işe yaramak başlı başına zevkli bir eylemdir. Hiçbir işe yaramamak, varlığını ispatlayamamak demektir. Kendine güvenen, onurlu ve gururlu bir insan, böyle bir beceriksizliğe katlanamaz. Her insanın bir amacı vardır. Her insanın mutlaka güzel bir amacı olmalıdır. Başarı, amacını bilmek ve o amaca ulaşmak için bütün yeteneklerini kullanarak çalışmakla elde edilir.

Başarı, hedefe yürümektir. Yürünen hedef, kişinin hem kendine, hem ailesine, hem de diğer insanlara faydalı olmalıdır. Aksi takdirde insan, bir hedefe ulaşır, fakat mutlu olamaz. Bizi felâkete götürecek bir hedef ve amaç seçmemeliyiz. Önemli olan insanın hem kendisine hem de başkalarına faydalı olmasıdır. Peygamberimiz(sav), “İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” buyurur.

            Tarihte Manş Denizi'ni her iki yönden de yüzerek geçen ilk kadın yüzücü Florence Chadwick'tir. 34 yaşındaki yüzücü 4 Temmuz 1952 tarihinde Catalina adasından Pasifik Okyanusuna dalar ve Kaliforniya kıyılarına doğru yüzmeye başlar.

Su vücudunu uyuşturacak kadar çok soğuktur ve yoğun bir sis vardır. Florence Chadwick, sisten dolayı onu takip etmekte olan tekneleri bile zorlukla seçebilmektedir. Milyonlarca insan televizyonlarda onu izlemektedir. Yüzücü köpek balıklarını ve dondurucu soğuğu umursamadan tam 15 saat aralıksız yüzer.

Ancak 15 saatin sonunda ve kıyıya yarım mil kala kendisini takip eden teknelere onu sudan çıkarmalarını söyler. O teknelerden birinde olan annesi ve antrenörü, yarışı bitirmesine çok az kaldığını ve devam etmesini söylemelerine rağmen o sudan çıkma isteğinde ısrar eder.

                Kaliforniya kıyılarına ve yarışı bitirmesine yarım mil kala neden yüzmeyi bıraktığını soranlara şöyle der: “KARAYI GÖREBİLSEYDİM BAŞARABİLİRDİM.”

Yani yorgunluktan, soğuktan ya da sisten dolayı bırakmamıştır yarışı. Sis nedeniyle karayı göremediği için yüzmekten vazgeçmiştir. Yani ulaşmak istediği hedefini görememiştir.

Bizim de yaptığımız maalesef budur. Bazen neredeyse sona geldiğimizde bırakıyor, vazgeçiyoruz.

Ama bir şeyi unutuyoruz:

Bir şeyi başarabilmek için, mutlaka gözle görülür bir hedef olmalıdır. Hedefiniz yoksa yok olursunuz...

Hedeflere ulaşanlar ise ancak sorumluluklarının bilincinde olanlardır. Ne yapmak istediğini bilmek tek başına yeterli değildir. O bildiklerinizi yerine getirmek için gereken sabrı, sebatı, sorumluluğu da taşımanız gerekir.

Tzu-lu Konfüçyüs'e sordu:

"Devlet ordularını yönetecek olsanız, yanınıza kimi alırsınız?"

- Üstat cevap verdi: "Silahsız olarak kaplana saldıranı, kayıksız olarak ırmağı geçmeye çalışanı ve öleceğinden dolayı hiçbir kaygı duymayanı yanıma almam.

Benimle birlikte gelecek kimse, sorumluluğu anlayan ve hazırladığım planları seve seve yerine getirebilen bir kimsedir."

 

Siz de eğer yola çıkacağınız insanları iyi seçmezseniz yarı yolda kalabilirsiniz. Hele hele zorlu bir hayat mücadelesindeyken yanımızda olacak olanlar çok önemli. İnsanlarla ilişkileriniz hayatınızın gidişini belirler. Hayatınızda çok insan olması başka, insanca ilişkiler geliştirmek başka şey.

Hedef belirlemek başka hedefe giden zorlu yolları aşmak başkadır. Karar almak başka, kararlarınızı hayata geçirmek başkadır.

           Bazen hedefiniz değişebilir, yeni hedefler belirlemeniz gerekebilir. Hayata karşı esnek olmakta fayda var. Ama hiçbir amacınızın olmaması önemli eksikliktir.

Yarına uyanacak sebebiniz olmalı, mücadele edecek, uğruna savaşacak amacınız olmalı. Yoksa hayat akıp gider ve siz sadece seyretmekle yetinirsiniz. Oysa hayat tüm risklere rağmen yaşanmak için vardır.

Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : HEDEF!
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.