Hürses
13 Temmuz 2020 Pazartesi
Cafer AKSAY

HATA!

03.02.2020 15:57 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

HATA!

Değerli Dostlar; bu hafta sizlerle hem birey hem de toplum için çok önemli olan "hata" konusunu paylaşalım istedim.

Sözlükte; hata “düşünürken, konuşurken veya bir iş yaparken vuku bulan yanlışlık, hedefleneni ve doğruyu tutturamama” anlamına gelir. Buna göre bilgi alanındaki hata istenilmeden yapılan yanlış ve yanılgı, eylem alanındaki hata ise amacın gerçekleşmemesi ve sonucu önceden görememe durumu şeklinde açıklanabilir. 

            Bizler insanız yani beşeriz şaşarız. Hepimiz hata yapabiliriz. Önemli olan bu hatalara yeniden düşmemek ve hatalardan ibret(ders) alabilmektir.

            Hatalarımızdan faydalanırsak her şey yolunda gider.(Mickey Rivers)

Hata yapmayan bir insan, hiçbir şey yapamaz.(Bernard Dergisi)

Bir hata hiçbir şeydir, eğer hatırlamaya devam etmezsen.(Confucius)

Başarılı bir insan hatalarından faydalanır ve farklı bir şekilde tekrar dener.(Dale Carnegie)

Bir işi doğru yapmak, neden yanlış yapıldığını anlatmaktan daha az zaman alır.(Henry Wodsworth)

Bir hata bile, kayda değer bir başarı için gerekli olan bir şey haline dönüşebilir.(Henry Ford)

 Hata yapmak moral bozucudur, ama kimsenin fark edemeyeceği kadar önemsiz olduğunu öğrendiğinizde utanç vericidir.(Chuck Daly)

Yaptığınız şeyler için duyduğumuz pişmanlık zamanla geçer, fakat yapamadığınız şeyler yüzünden duyulan pişmanlığın çaresi yoktur.(Sydney Haris)

 Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan başarısız değildir. (Orisin Swett Marden) Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin bir anlamı yoktur. (Sarte)

Hiçbir adamın hatası ne kendiyle bütünleşir ne de ısrar etmesine engel oluşturur.(Thomas Hobbes)

Paha biçilmez bir hazine vardı. Her hatasını fırsatlara dönüştürürdü.(Henry James) Bazen bir adamın hatalarından, erdemlerinden daha fazla şey öğrenebiliriz.(Henry Longfellow) 

Bir gencin hata yapmasını önlersen, onun kararlarını da kendi kendine vermesini önlemiş olursun. (John Erksin) Gençlerin kendi hatalarını yapabilmeleri gerektiğini unutmayın.(Gina Shapira) Deneyimden daha güçlü bir öğretmen yoktur, ama öğrenme isteği bulunmadıkça deneyimden bir şey öğrenilmez. (Bernand Shaw)Kolay değil, ama hatalar yapmaya hazır olmanız gerekiyor ve hataları ne kadar önce yaparsanız o kadar iyi. (Jane Pfeiffer)

Hatalarla geçen bir hayat, sadece daha şerefli değil, hiçbir şey yapmadan geçen bir hayata göre daha işe yarardır. (George Bernard Shaw)

Hata yapmayan, hiçbir şey keşfedemez. (Samuel Smiles) 

Hiç kimsenin hatasını yüzüne vurmayın. O hatayı işleyene hatasını, başka birini örnek göstererek anlatın.(Hz. Ali)

ünün hatalarını bugünün derslerine dönüştürün.(Anonim)

 Deneyim, başına gelenler değil, başınıza gelenlerle neler yaptığınızdır.(Aldous Huxley)  Hatalarımı dinlediğimde olgunlaştım. (Hugh Prather)

 Yaptığımız hatalar hayatımızın hayati parçalarını, hatta bazen hayatımızın en iyi parçalarını oluşturur.(Ellen Goodman)

Bir uzman, çok dar bi alanda yapabilecek her hatayı yapmış olan kişidir.(Niels Bohr) Hatalar, sizi yukarı taşıyacak merdivenin basamaklarıdır.(Paul Meyer)

Her adam hata yapar, ama sadece akıllı bir adam bunlardan öğrenir.(Winston Churcill)

Öğrenmek için hatalarımız olmasaydı, öğrenilecek çok az şey olurdu.(Jody Wood) Hiç kimse başkasının hata yapmasına göz yummaz. (Goethe) 

Rasûl-i Ekrem (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Her insan birçok hatâ yapabilir. Fakat hatâ yapanların en hayırlısı çokça tevbe edenlerdir.” (Tirmizî, Kıyâmet, 49/2499; İbn-i Mâce, Zühd, 30)

Hata işleyenlere kabalık ve şiddetle değil, merhametle yaklaşmak gerekir. Zira maksat ıslahtır, cezalandırma değildir.

Fakat yukarıdaki hadîs-i şerîfi yanlış anlayarak hatâ sahiplerini ve günahkârları mâzur görmek, kendi hallerine bırakmak ve beşer olmaları, zamanın bozuk olması gibi muhtelif bahanelerle onları temize çıkarmaya çalışmak da doğru değildir. İslâmî ölçülere göre hesaba çekmek ve yapılan o işin doğru olmadığını söylemek îcâb eder.

 

Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : HATA!
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.