18 Ocak 2021 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Cafer AKSAY > HAMAM KÜLTÜRÜ!
Cafer AKSAY

HAMAM KÜLTÜRÜ!

04.01.2021 12:53 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

HAMAM KÜLTÜRÜ!

 

 Değerli Dostlar; Hamam(ısıdam ya da yunak) Türk kültüründe çok özel bir yere sahip olduğundan ve ayrı bir kültürel değer olmasından bu hafta sizlerle "hamam kültürünü" paylaşalım istedim.

Araştırmaya başladım, tarihi hikayesinden faydalarına uzanan çok güzel bilgilere ulaştım.

Hamamın tarihi Romalılara kadar uzanır. Vezüv  yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan Pompeii şehrinde yapılan kazılar, Romalılar'ın kullandıkları hamamları ortaya çıkarmıştır. Bu hamamların yalnız temizlik için değil, zevk ve eğlence için de yapıldığı anlaşılmaktadır. Romalılarda sınıf  farkı olduğu için, hamamlarda kölelerle asillerin giriş kapıları ve yıkandıkları yerler ayrılmıştı.

Roma hamamlarında ayrıca buhar banyosu yeri, soğuk ve sıcak su havuzları da vardı. Osmanlılar, İstanbul'u maddi anlamda fethetmişler, ama Roma'dan devraldığı zengin mirasın etkilerini yansıtan Bizans da, diğer pek çok şeyi gibi, hamamlarıyla Osmanlıları fethetmiştir.  İmparatorluğun en görkemli döneminde, şehrin her mahallesinde sıcak ve soğuk banyoları, çeşmeleri, kubbeli mermer odalarıyla, haftanın belirtili günlerinde de sadece kadınlara açık olan bir hamam mutlaka bulunurdu.

Hamamların Osmanlı Kültüründe bu denli önemli bir yer tutmasının en temel nedeni din'di. Kur'an'a göre temizlik dindarlığın önemli değil, "asli" bir parçasıydı. Bu mermer tapınaklar banyo, masaj ve sohbetten oluşan bir toplumsal hayatın ortaya çıkmasını sağlıyordu. Arkadaşlık ve kısmet bulma arzusu da hamama gidilmesinde sağlık ve din kadar önemli yer tutardı. Zira, özellikle kapalı kapılar ardında hayatını sürdürmek zorunda olan Osmanlı kadınının sosyalleşebildiği tek yer burasıydı. Varlıklı kadınlar bile evlerinde özel hamamları bulunmasına rağmen, haftada en az bir kez mahalle hamamına giderlerdi. Hamama, havlu, fırça, kına, sürme, bir kalıp Girit sabunu ve sedef kakmalı nalınlarıyla beraber ve hizmetkarlar eşliğinde gidilirdi. Bu törensel hazırlık, hamamda bir kaç saatin değil, neredeyse bir günün geçirilmesinden kaynaklanıyordu.

Türk kültüründe çok önemli bir yeri olan hamam, sağlığımıza etkileri ile gerçekten çok faydalıdır. Osmanlı imparatorluğu zamanında sarayda kadınların güzellik sırlarının da hamama bağlı olduğu söylenirdi.

Hamamda Yapılan Temel Bakımlar

Hamamda Kese Yaptırmak: Hamamda kese yaptırmadan önce vücudunuzun bir miktar ısınması gereklidir. Vücuttaki ölü derinin ve kirli tabakanın atılması için yapılan kese vücudu rahatlatarak temizlik sağlar.

Sabunlanma ve Köpük Banyosu: Kesenin faydasını arttırmak için yumuşak bir lif ve doğal bir sabunla yıkanmak gerekir. Aynı şekilde hamam taşına yatarak tüm vücudun köpüklü halde beklemesi de kesenin etkisini arttırıcı yöndedir.

Hamamda sıcak hava ve buharın etkisi ile vücudunuzda gözenekleri dolduran tüm kirler yumuşar. Yapılan kese ile tüm gözenekler açılır. Böylece hem cildiniz ölü deriden arınır hem de daha fazla oksijen alır. Hücre yenilenmesi hızlanarak daha genç ve sağlıklı bir cilt oluşur.

Serotonin ve erdorfin adı verilen mutluluk hormonları hamamdaki sıcaklığın etkisiyle bol miktarda salgılanmaktadır. Mutluluk hormonunun salgılanmasıyla birlikte beden dinlenir ve zihniniz tüm gün açık olur. Hamam, stresi alır ve zihni dinginleştirir.

Hamamın içerisine girildiği zaman alınan sıcaklık kan içerisindeki savunma hücrelerinin artmasına yardımcı olarak vücudun mikroplarla baş etmesini sağlar, hamamı düzenli kullanmak bağışıklık sistemi güçlenir. Ayrıca artan vücut sıcaklığıyla eskiyen savunma hücrelerinin parçalanması da hızlanır ve bu şekilde lenf sisteminin temizliği sağlanır.

Kas ağrılarını ve kas kramplarına hamam iyi gelir. Özellikle spor sonrası hamam yapılması önerilir. Eklemlerin ve kaslarda olan ağrıların hızla geçmesini sağlar.

Alerjisi olan ve alerjik astım hastalarında oluşan sinüslerin tıkanması hamamdaki sıcak buharla rahat bir şekilde açılmaktadır.

Metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırır. Vücuda çok daha fazla oksijen girmesini sağlar. Vücudumuz hamam sayesinde toksin atar. Yağ yakımı yapılır. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilere de hamam önerilir.

Hamamın Faydalarını Maddeler Halinde Sıralarsak:

1) Hamamda ki sıcaklığın etkisiyle vücutta serotonin ve endorfin adı verilen mutluluk hormonları salgılanır. Bu durum sayesinde beden dinlenir ve zihin açılır.

2) Cildimizde ki ölü deriyi atarak yeni deriye kavuşmayı sağlar.

3) Kilo vermek isteyenler için büyük fayda sağlar. Hamama giderek buhar sıcaklığı sayesinde yağ yakımı hızlandırılabilir.

4) Hamam stresin giderilmesinde oldukça etkilidir.

5) Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

6) Kan dolaşımını ve bedenin metabolik aktivitesini arttırır.

7) Kas gerginliklerini ve ağrıları giderir kısıtlı eklemleri açar.

8) Soğuk algınlığı, astım ya da alerjik hastalıklardan dolayı oluşan sinüs tıkanıklıklarını azaltır.

9) Hamamda yapılan kese ve köpük masajlarıyla detoks etkisi sağlanarak bedeni toksinlerden arındırmış olur.

 

Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : HAMAM KÜLTÜRÜ!
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.