Hürses
28 Mayıs 2020 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Cafer AKSAY > GÖZÜ-GÖNLÜ TOK!
Cafer AKSAY

GÖZÜ-GÖNLÜ TOK!

01.11.2016 10:05 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

GÖZÜ-GÖNLÜ TOK!

Sevgili dostlar; sizlerin de çok iyi bildiği gibi "gönlü tok ya da gözü tok" deyimi toplumda çok yaygın kullanılan bir sözdür. Onun için bu hafta sizlerle "gözü-gönlü tok" konusunu paylaşalım istedim.

Sizlerinde bildiği gibi bu deyimi günlük hayatta çok kullarınız.

İstedim ki önce tanımı ele alalım;  "Gözü tok"; fazla para ve mal istemeyen, zorunlu ihtiyacı kadarı ile yetinen, imkânları az da olsa bunu hissettirmeyen, bu durumda dahi cömert olan (kimse).

"Gönlü tok"; zorunlu ihtiyaçları karşılanınca bununla yetinen, fazla mal ve para istemeyen, °müstağni demektir.

"Gönlü tok"; fazla para ve mal istemeyen, zorunlu ihtiyacı kadarı ile yetinen, imkânları az da olsa bunu hissettirmeyen, bu durumda dahi cömert olan. "Onun kadar gönlü tok bir adam görmedim." Bu tanımı almamın sebebi bazı kaynaklar aynı tanımı gözü tok deyimi için vermiş; bazı kaynaklar ise gönlü tok deyimi için vermiş. Ben de ikisini birlikte paylaşmayı uygun gördüm.

İnsanların asıl açlıkları ve toklukları gönülle yürekle ve ruhla alakalıdır. Bazı insanların parası çok olabilir ama kimseye faydaları olmaz. Bazılarının ise paraları az ama sürekli vermek ve paylaşmak, birilerine yardımı dokunsun ister. Bu gönlü tok adamlardır.

Tokluk konusunda çevremize baktığımızda tabiat, deniz, hava ve toprak ne kadar gönlü tok ki bizlere sürekli ihtiyaçlarımızı veriyorlar.

Diğer yandan Yüce Yaradan  "kulluk" dışında hiçbir karşılık beklemeden ne ihtiyaçsa yaratmış ve bizlerin hizmetine sunmuş. Bu ne güzel ve ne büyük bir nimet değil mi?

Günümüzde toplum içerisinde gönlü tok insanlara çok fazla ihtiyaç var. Bakıyorsunuz ki, çok küçük bir çıkar için; (makam, mevki, para vb.) kardeş kardeşi satıyor.

Oysa tok gözlülük ya da tok gönüllülük ne kadar güzel bir haslet değil mi? Yazımızı okuyan dostların "evet" dediğini duyar gibiyim.

İnsanın doymayan bir benliğinin yenilmemesi onu birçok yanlıştan kurtarır ve şükür sahibi bir insan ortaya çıkar. Bunu tersi olan açgözlülük; dinimizde şöyle ele alınmış: doymayan nefis şeklinde açıklanmıştır. Doymayan bir nefse sahip olan insanlar yaşadıkları andan keyif almazlar, sahip olduklarından mutlu olmazlar, hep daha fazlasını isterler ve bunu bulabilmenin yollarını ararlar. Daha fazla para kazanmak, daha fazla yemek yemek, daha fazla eşya satın almak gibi amaçları vardır ve bu hiç doğru bir davranış değildir.

Peki, tok gözlü ya da tok gönüllü insan nasıl olacak? Yukarıda açıkladığımızın tam tersi: yaşadığı nadan haz duyacak, sahip oldukları ona mutluluk verecek, kendi mutlu olunca bu pozitif enerji çevresine yansıyacak. Elindeki ile yetinmesini bilecek. İhtiyacı olandan daha fazlasına tenezzül etmediği için çevresindeki insanlarla paylaşabilecek. Yani doyumsuzluk içerisinde bulunmayacak. Bu durumdan en çok kendi huzur bulacak. Tabii ki bu huzur çevresine de yansıyacak.

 İnsan elindekinin kıymetini bildiğinden gereksiz davranışlar sergilemez. Tok gözlü olmak her zaman insana bir şeyler kazandırır. Doğru bir hayat sürülmesini sağlar. Tabi ki burada tokgözlü olmaktan kasıt çalışmak ve kazanmak için çaba göstermemek değildir. İnsan arzu ettiği şeyler ve daha iyi bir hayat için çalışmalı ve kazanmalıdır. Ancak bir şey haddinden fazla istenmemeli, insanın kendine zarar verecek kadar çalışmasının önüne geçilmelidir. Tok gözlü olmak açgözlü olmaktan daha yerinde bir davranıştır. Daha iyi bir yere ulaşmak için uğraşan açgözlü insanlar bir noktada tıkanabilirler ve her türlü yanlışı yapabilir. Tok gözlü insan bu yanlışlara düşmez.

İnsan elindekilere şükretmelidir. Elindekilerle yetinmeyi bilen bir insan gereğinden fazla para da harcamaz, kendini hırpalayacak kadar da çalışmaz. Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz diye bir atasözümüz de vardır.

Yüce Rabbimden dileğim, hem bizlere hem de çevremizde ki insanlara doymayan bir nefis vermesin. Bizlere tok gönüllü ya da gözü tok olmayı nasip etsin. (Amin)

Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : veli
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.