Hürses
18 Şubat 2020 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Fadıl ÖZDEMİR > GIDA GÜVENLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Fadıl ÖZDEMİR

GIDA GÜVENLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

31.10.2018 10:10 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Fadıl ÖZDEMİR

GIDA GÜVENLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

            Gıda güvenliğinin sağlanması, bitki ve bitkisel ürünlerde kalıntı probleminin önlenmesi için bitki koruma ürünlerinin üretim aşamasından piyasaya arzına ve son kullanıcıya kadar geçen tüm süreçlerin izlenebilmesi, bitki koruma ürünü satışının kontrol edilebilmesi ve böylece bitki koruma ürünlerinin tavsiye dışı kullanımının önlenmesi önem arz eden bir konudur.

             Son zamanlarda bitki koruma ürünleri ile ilgili yaşanan problemler, halihazırda kullanılması zorunlu olan mevcut barkod  programlarının etkin olarak kullanılmaması ve ihtiyacı karşılamaması, bitki koruma ürünleri ile ilgili izlenebilirliğin bir sorun haline gelmesi gibi nedenler ile Tarım ve Orman Bakanlığınca “Bitki Koruma Ürünleri Takip Programı” hazırlanmıştır.

            Tarım ve Orman Bakanlığı'nca hazırlanan, karekod sistemini içeren bitki koruma ürünleri takip programı, 1 Ocak 2018 tarihinden  itibaren uygulamaya konularak programla bitki koruma ürünleri takip sistemi devreye alınmıştır.

            Bitki Koruma Ürünleri Takip Programı;Tarım Bilgi Sistemi içinde çalışmakta olup,bütün bitki koruma ürünü üreticileri, ithalatçıları, toptancıları ve bayileri tarım bilgi sistemine tanımlanmış ve sistemi kullanmaları için şifre verilmiştir.

            Toptancı ve bayiler programı kullanarak ürünlerin üzerinde bulunan karekodlar ile stoklarına giriş ve çıkış yapmaktadırlar. Program kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmuş olup, internet bağlantılı bir bilgisayar ile manuel veya karekod okuyucu ile sisteme ürün giriş ve çıkışları yapılabilmektedir.

            Tarım ve Orman Bakanlığı,İl Müdürlükleri ve İlçe Müdürlüklerince programın kullanımı konusunda eğitim toplantıları yapılarak BKÜ bayilerimiz bilgilendirilmekte olup bu konuda eğitim çalışmaları devam etmektedir.

            Her bir ilaç kutusunun, kolinin, paletin üzerine basılan ve o ürünle ilgili bilgileri içeren karekodlar sayesinde ürünlerin giriş ve çıkışları raporlanarak, ürünün son görüldüğü konum, zaman ve durumu kaydedilmekte ve gerçek zamanlı olarak tarım bilgi sistemi veri tabanında saklanmaktadır.

             Bitki koruma ürünleri takip sistemi ile ilaç satış süreçleri kayıt altına alınacak, hangi ilaçtan kaç adet/koli üretilip, nereye teslim edildiği bilgisine sahip olunacaktır. Bitki koruma ürünlerinin üretim ve ithalat aşamasından itibaren son kullanıcı olan üreticiye kadar takibi yapılacak, uygulayıcıların hangi bitki koruma ürünü hangi araziye uyguladığının kaydı görülebilecektir. Ruhsatı iptal edilen, kullanımı yasaklanan ilaçların piyasadan geri çekilmesi veya tarihi dolan ilaç satışının durdurulması, ürünün piyasadan toplatılması gerektiren durumlarda bu ürünlerin yeri sistemde görülecek ve gerekli işlemler anlık olarak gerçekleştirilebilecektir.
            Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi ile ilaç kaçakçılığının önlenerek, orijinal ve güvenilir ilaç tedarik edilmesi sağlanacaktır.Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış, satışına izin verilen orijinal bitki koruma ürünlerinin bayilik izin belgesi sahibi kişiler tarafından satılması ve reçeteli kullanımı gereken bitki koruma ürünleri konusunda etkin bir denetim ile Gıda güvenliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. Program 2018 yılı başından itibaren herbisit grubu ürünlerin sisteme kaydı ile uygulanmaya başlanmış olup, belirlenen uygulama takvimine göre 1 Mart 2019 tarihine kadar bütün Bitki koruma ürünlerinin satış süreçlerinin sistem üzerinden yapılması planlanmıştır.     Ayrıca bakanlık tarafından belirlenen uygulama takvimine göre, Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi'ne bildirimde bulunmadan satış yaptığı belirlenen bayi sahiplerine ve toptancılara da 5996 sayılı “ Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu”  ile bu kanuna bağlı çıkarılan “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik”  usul ve esaslarına göre gerekli idari yaptırımlar uygulanacaktır. 

            Bu sistemle, tarım ilaçlarının üretim veya ithalattan başlayarak toptancı, bayi ve son kullanıcıya kadar geçen tüm aşamaları kayıt altına alınarak, bitki koruma ürünlerinin takibi sağlanacak ve zirai ilaçların tavsiye dışı alanlarda kullanımını önlenecektir.

                                                                                                          Fadıl ÖZDEMİR

                                                                                                          (Hürses Bahçıvan Köşesi)

 

Mükerrem Tollu 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.