Hürses
21 Şubat 2020 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Fadıl ÖZDEMİR > GELİN GÖNÜLLER YAPALIM
Fadıl ÖZDEMİR

GELİN GÖNÜLLER YAPALIM

22.12.2018 15:56 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Fadıl ÖZDEMİR

GELİN GÖNÜLLER YAPALIM

İnancımız, “nesli ve hayatı koruma” bağlamında, öncelikle, “ tedbir ” der. Gün gelir, “ kötülükler gemi azıya alırsa ” manevi tokadı yanağımızda hissederiz.

“Hava, su, ateş ve toprak, Ya, derbeder eder seni ! Bir büyük azap gününden Ya, haberdar eder seni ! ”

Olayları küçümsemek, olayları basite indirgememek lazım. Sebep sonuç ilişkisine dikkat etmeliyiz. Cengiz Han’ın dikkat çekici bir sözü vardır; “Bir çivi bir nalı,bir nal bir tırnağı,bir tırnak bir ayağı,bir ayak bir atı,bir at bir kumandanı,bir kumandan bir vatanı mahvedebilir…” Nerelerden nerelere geliniyor? Sadece bir söz, ‘fırtınalar’ koparabiliyor! Bir küçük taş, “baş yarar” , bir kıvılcım, “yangına vesile” , bir ses, “bir büyük çığın kopmasına yeter”…bir çift sözde, “kırılan gönüller” olur ve gün olur, basit bir mikrop, “en güçlü ve yetenekli insanı” bile öldürür.

Mahatta Gandhi’ nin, hayatı tasvir eden şu güzel sözü serlevha olarak hep gözümüzün önünde olmalı.

“Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür… Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür… Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür… Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür… Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür… Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür… Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür…”

Şiddetin, İslam lügatinde yeri yoktur! Onu, ‘telaffuz’ bile edemezsiniz… Bizim inancımız günün beş vaktinde; “Haydi kurtuluşa,sulha, huzura, güvene, emniyete” der. İnancımız, “Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız” diyor. İslam, aşırılıkları da men eder. Dinimiz bizlere “orta yolu” tavsiye ederken, bizlere bir duruşu, bir tavrı da öğütlüyor. “Müminler birbirlerine bir duvarın tuğlaları gibi bağlıdırlar” diyor. O halde, en tehlikeli olan nedir? Elbette ki ; “Taşların yerlerinden oynatılması…”

Bu konularda, birbirlerimize “nasihat” edelim, birbirimizi uyaralım. Birbirimize, koruyucu birer zırh gibi olalım. Kur’an buyuruyor; “Güzel bir söz, kökü sağlam, sabit,dalları gökte güzel bir ağaç gibidir” (İbrahim, 24) “Yangın! diye bağıran biçare Almadın ki zamanında çare Afet gelip bacayı sarınca, Aklın başına gelmiş, ne çare!”

Evet dostlar ,iş işten geçmeden gönüller yapalım,gönülleri inşa edelim.

Fadıl ÖZDEMİR

 

Mükerrem Tollu 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.