Hürses
14 Temmuz 2020 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Duygu YASAK > EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK
Duygu YASAK

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK

11.11.2019 12:58 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Duygu YASAK

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK

Evlilik aslında yasalar önünde bir ortaklık sözleşmesidir. 

Duygusal anlamda ise yaşamların el ele, yan yana karşılıklı sevgi ve saygıyla eşlerin birbirine adanmasıdır. 

Evlilik kararı aldığınızda evinizi geçindirmek, çocuk sahibi olmak, cinsellik, birbirinize her anlamda destek olmak, yaşanan düş kırıklıklarını hazmedebilmek, kazanılan zaferleri kutlamak kısacası her anlamda güç birliği oluşturmak için birbirinize söz vermişsiniz demektir. 

İki birey bir çift olmak için evlilik kararı aldıklarında daha önce tek tek ellerinde bulundurdukları toplumsal güçlerini iki katına çıkarırlar. İki birey evlilik yoluyla bir bütün oldukları zaman aşk, şefkat, güç ve zevk dolu yaşamlarının gücüne de kaynak oluşturmuş olur. Ancak bazen bunun tersi de olabilir. Çiftler anlaşamadığı zaman olumsuz anlamda büyük bir enerji açığı ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan bu olumsuz enerji ile çiftler birbirini incitebilirler. Daha çok iletişimsizlikten kaynaklı ortaya çıkan bu enerji yaşamı kısıtlayabilir, moral bozabilir ya da anlaşmazlık ve çatışmaya neden olabilir. 

Bu sayılan problemler ortaya çıkmadan önce çiftlerin evlilik öncesi danışmanlık almalarının önemi bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. 

Evlilik öncesi danışmanlık, evliliğin kalitesini artırmakta ve kişilerin hata yapma oranlarını oldukça azaltmaktadır. 

Göz ardı edilen diğer önemli konu ise; “ben” olmadan “biz” olmaya çalışma çabasıdır. Birey beraberlik yaşamadan önce kendini tanıması, iletişim, sorumluluk, duygusal olarak yakın olma konularında kendini geliştirmesi gerekir. Kişi eş seçiminde ne kadar uygun bir eş seçerse seçsin önceden evlilikle ilgili bilgi sahibi olmadıkça ve hazırlık yapmadıkça uygun eş evlilikte uyum için yetmemektedir. 

Ailelerinin ilişki biçimden hoşlanmayan kişiler ilerleyen dönemlerde kendi evlilik hayatlarında bu ilişki tarzından öğrendikleri birçok davranışı tekrarlayabiliyor. Bu davranışların farkına varılması gerekiyor. Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin öncelikle kendileri olmak üzere birliktelik kuracak kişiyi daha gerçekçi değerlendirmeli ve tanımalıdır. 

Değerlendirilmesi gereken başlıkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

- İletişim kurma biçimi,

- Açık iletişim,

- Duygusal yakınlık,

- Evlilikte empati,

- Biyolojik, psikolojik ve sosyal yönlerde bilgi sahibi olma,

- Duyguları paylaşma, sevgiyi gösterme,

- Kişiliklere saygı duyma ve kişilik farklılıklarına saygı duyma,

- Eşi tanıma, sorumlulukları bilme, bu sorumlulukları yerine getirmek için gereken bilgiye sahip olma,

- Problemleri çözebilme potansiyeline sahip olma,

- Beklentilerin açıkça konuşulması,

- İş ve özel hayatı dengesinin sağlanması,

- Evlilikte sağlıklı cinsel yaşam,

- Evlilikte bütçe düzenlenmesi ve iş bölümü,

- Eşlerin hassas noktaları eşlerce bilinmesi,

- Eşlerin aileleri ile ilişkileri,

Boşanma ile biten değil bir ömür sağlıklı bir beraberlik için iletişim problemlerini çözmek, kendimizi ve karşımızdaki kişiyi gerçekten tanımak ve gerçekçi beklentiler oluşturmak gerekir. Evlilik emek gerektiren bir süreçtir. Bu çaba evlenmeden önce başlatılırsa evlilik sağlam temeller üzerine kurulmuş olur.

 

Mükerrem Tollu 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.