Hürses
25 Şubat 2020 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Duygu YASAK > Çocuklar Ne İster?
Duygu YASAK

Çocuklar Ne İster?

27.01.2020 17:52 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Duygu YASAK

Çocuklar Ne İster?

Bütün çocuklar kabul görmek ve onaylamak  ister. Başardıkları en ufak uğraş için bile başlarını okşamanız, övgü içeren bir söz söylemeniz yeterlidir aslında.
Her çocuğun farklılıklara uyum süreci aynı değildir. Bu sebeple; yeni bir okula başladığında, yeni bir eve ya da kente taşındığınızda uyum sağlaması için ona destek olmalı, sorun yaşamasına anlayış göstermeliyiz.
Kendilerini çevre ile kıyaslayıp yeterli hissetmeyebilir. Çok iyi yaptıkları şeylerden bahsederek, kendinizin de çocukluğunuzda onun gibi olduğunuzu ve zamanla, öğrenerek, deneyimleyerek bu sürecin geliştiğini anlatarak destek verebilirsiniz.
Çocuklar dünyanın merkezinde olduklarını düşünürler. Onlara paylaşmanın, yardımseverliğin verdiği hazzı tattırarak, davranışlarınızla rol model olarak yardımcı olabilirsiniz.
Bazı çocuklar duygularını ifade etmekten zorlanırlar. Duygularını ifade ettikten sonra çocuğa “Ne hissettin?” diye sormanız, cevabını verirken ona yardımcı olmanız terapi etkisi yaratacaktır.
Bazı çocuklar yaptıkları şeyleri beğenmezler. Sizin beğenmenize de şaşırırlar. Her işlerine siz koşturuyor, kendi başlarına yapabileceklerini siz yapıyorsanız tek başlarına yeterli olamayacaklarına dair bir inanış edinirler. Başarma duygusunu tatmalarına müsaade etmemiz gerekir.
Çocukların rol model aldıkları kişiler otoriter bir figüre sahipse; “hayır,” demeyi öğrenemezler. Hükmedilmesinden hoşlanır ve önceliği başkalarına tanımayı tercih ederler. İstemedikleri bir şeyi yapmaya zorlamazsanız, reddetme haklarının olduğunu hatırlatırsanız bu sorunu aşabilirsiniz.
Hayal güçleri küçük yalanlar söylemelerine yol açabilir. Söylediklerine kendileri de inandığı için onları suçlamak gereksizdir. Bunun yerine anlattıkları üzerinde konuşup hem hayal gücü için onu övebilir, hem de gerçeklerle yüzleşmesini sağlanabilir. Çocuğun dürüst olmasını istiyorsak onun yanında asla yalan söylemememiz gerekir.
Bazı çocuklar yeterince sevilmedikleri için kendilerini değersiz hissederler. Ya sevgi dilenirler ya da aşırı verici olarak ilgiyi üzerlerine çekmeye çalışırlar. Koşulsuz sevginizi göstermeniz bu sorunun çözümü için tek yoldur.
Aile içi şiddete maruz kalan ya da şahit olan çocuklar güven sorunu yaşarlar. Hem kendilerine hem de çevrelerine güvenmezler. Dış etmenleri ortadan kaldırmadığınız, sevgi dolu, içinde şiddet olmayan bir yuvada büyümesini sağlayamadığımız sürece güvensizlik duygusundan kurtulmaları pek mümkün değildir.
Çocukların anne ya da babaları gibi olma istekleri normaldır. Ancak kendi fikirlerini ortaya çıkarmaktan kaçınıyorlarsa, rol model aldıklarının izlediği yolu alternatifsiz kabul ediyorlarsa kişiliklerin gelişimi konusunda sıkıntı yaşarlar. Onlara kendi düşüncelerini sormak, zevk aldıkları konulardan bahsederek bu yönde mesleklerin de olduğunu anlatmak ufuklarını genişletecektir.
Çocuklar doğaları gereği sabırsızdırlar. Beklemeyi, diğer insanların haklarına saygılı olmayı sizin davranışlarınızdan öğrenirler. Siz sabretmeyi biliyorsanız, sıra beklerken başkalarının önüne geçmiyorsanız öğrenmeleri kolay olacaktır.
Son olarak; çocuklar ebeveynlerinden gördükleriyle öğrenirler duyduklarıyla değil. Ebeveynlerin eylemleri ve söylemleri tutarlıysa, koşulsuz sevebiliyorsa, dürüstse,  güven konusunda sorun yaşamıyorsa, başkalarının haklarına saygı gösteriyor, kendi hakkını aramayı iliyorsa, yeri geldiğinde “hayır,” demeyi başarabiliyorsa harika çocuklar yetiştirme konusunda kuşkunuz olmasın.

 

Mükerrem Tollu 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.