Hürses
13 Temmuz 2020 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Duygu YASAK > Çocuğumu İstismardan Nasıl Korurum?
Duygu YASAK

Çocuğumu İstismardan Nasıl Korurum?

24.02.2020 10:25 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Duygu YASAK

Çocuğumu İstismardan Nasıl Korurum?

Bazen korkunç şeyler yaşanabiliyor. Müdahale edemediğimiz çok şey var ama önlem alabildiğimiz şeyler de var. Ve bu durumdan hepimiz sorumluyuz.

Konu çocuklarımız olduğunda mahremiyetin ne kadar farkındayız? Onlara masumane sevgiler gösterirken, mahremiyet alanlarını aşıyor olabilir miyiz?

İki yaştan itibaren çocuklara vücudunun bölgeleri öğretilmeli. Bu bölgelerin bazılarının özel bölgeler olduğunu ve bu bölgelere anne baba dışında hiç kimsenin dokunamayacağını, anne babanın da onun ihtiyaçlarını karşılamak için dokunduğunu anlatın. Ayrıca anne baba yanındayken doktorların ve diğer sağlık personellerinin  dokunabileceğini belirtilmelidir. Bu durum anlatılırken bir kukla ya da oyuncak bebekten yardım alınabilir.

 

Mahremiyet yalnızca bedenin korunması değildir. Çocuğun özel alanlarına girmemek, oyunlarına pat diye dahil olmamak, sosyal medyada fotoğraflarını uygunsuz bir şekilde paylaşmamak da mahremiyetin bir parçasıdır.

 

 Çocuğa “HAYIR” demeyi öğretmeli ve anne-baba olarak bizde bize hayır dediği takdirde ısrar etmemeyi, zorlamamayı öğrenmeliyiz. Kendisine istemediği bir şeyi yaptırmaya çalışan herhangi biriyle karşıya karşıya kalırsa ona hayır demesi gerektiğini, ısrarcı olursa daha yüksek sesle hayır demesi gerektiğini anlatmalıyız. Hatta daha eğlenceli ve kalıcı olması için bunu küçük bir egzersiz ile yapabiliriz.

 

Mahremiyet eğitimi bebeklikten başlar. Çocuğun bezini bakım verenler dışında kimse değiştirmemeli ve bu ulu orta yerde yapılmamalıdır. Aynı şekilde çocuğun üstünün nerede ve kim tarafından değiştirildiği de büyük önem taşır.

 

Toplu taşımada ayakta kaldığımız durumlarda, “hadi teyzenin/ amcanın kucağına git” gibi yönlendirmelerde bulunup çocuğa yabancıların kucağına oturmanın normal bir durum olduğu mesajını vermemeliyiz.

 

İçinde bulunduğumuz sosyal çevrede, akraba ve arkadaş gruplarında çocuğun ilgisinden hoşlanmadığı kişiler varsa, “hadi amcayı öp, teyzenin yanına git” gibi zorlamalar yapmaktan kaçınmalıyız.

 

“Beni öpersen sana istediğin oyuncağı alırım.” gibi çocuğa sonucunda ödül verilirse buna izin verebileceği mesajını veren ifadeler kullanmamalıyız.

 

 Çocuklara sevgi göstermenin pek çok yolu vardır fakat dudaklarından öpmek bunlardan biri değildir. Onları dudaklarından öpmekten kaçınmalı ve dudakların da özel bölge olduğunun altını çizmeliyiz.

 

Çocuğu iyi hissettiren ve kötü hissettiren dokunuşlar hakkında bilgilendirmeliyiz.

 

Anne babadan ya da bakım verenden izin almadan hiç kimseden şeker, oyuncak gibi hediyeler kabul etmemesini öğretmeliyiz.

 

Çocukların ekranda geçirdiği süreci ve içerikleri kontrol etmeli sosyal medyadan gelecek tehlikelere karşı önlem almalıyız.

 

Mükerrem Tollu 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.