Hürses
25 Mayıs 2020 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Cafer AKSAY > BEYNİ HAZIRLAMAK!
Cafer AKSAY

BEYNİ HAZIRLAMAK!

02.01.2017 17:54 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

BEYNİ HAZIRLAMAK!

            Sevgili dostlar, bu hafta sizlerle yapacağımız işler için "beyni hazırlamak" ile ilgili sohbet edelim istedim.

            Yapacağımız iş ya da davranış her ne olursa olsun önce zihnimizi bu konu için hazırlamamız gerekir. Diyelim ki takımda oyuncusunuz ve maça çıkacaksınız, hemen diyorsunuz ki o takım bizi yener. Şunu düşünebilir ya da diyebiliriz. Karşı takım bizden güçlü, bunu biliyoruz fakat bizde gerekli mücadeleyi yapacağız.

             Yine bilgi yarışmasına katılacağız diyoruz ki o okul bizden iyi;  biz onları yenemeyiz. Zaten baştan yarışmaya mağlup olarak başlıyoruz. Gerçekleri göz ardı etmeden mücadeleye devam edersek en güzel sonucu alabiliriz.

            En çok üzerinde durduğumuz beyni öğrenmeye hazırlamaktır.  Fizyolojik Hazırlık Duruşunuzu Düzeltin İyi Beslenin Sağlığınıza Dikkat Edin Olumlu Yüz İfadesi Oluşturun Hareket Edin Gerginlikten Kurtulun Doğru Nefes Almayı Öğrenin

 Psikolojik Hazırlık *Konuyu Netleştirin *Okuma Amacınızı Belirleyin *İlgili ve İstekli Olun *Konunun Önemini Belirleyin *Yönteminizi Seçin *Harekete Geçin

Kendimizi tanıyalım durumumuzu tespit edelim ne istiyoruz? Niçin istiyoruz? Hayatımızda olmasını istemediklerimizi belirleyelim beynimizi amaçlarımızı gerçekleştirmeye şartlayalım. Bir yıllık amaçlarımızı kesinleştirelim hayatımızı amaçlarımıza uygun duruma getirelim.

İç disiplinimizi geliştirelim. Kendimize bir amaç ve model bulalım. Amaç ve ödevlerimizi belirleyelim. Kendimize bir başarı sloganı bulalım. İnanç ve özgüven geliştirelim

Amaçları belirlemek ve beyni hazırlamak çok önemlidir.

Dikkatimizin dağılmamasına daha az hayal kurmamıza planlı ve programlı çalışmamıza yardım eder.

Beyni Hazırlamanın önemi:

Eğer başarımızın önündeki engelleri kavrarsak en azından bunların üstesinden gelmek için çabalarız. Hangi yolla olursa olsun bizler başaramayacağımıza inanarak büyüyoruz. Bu inanca nasıl ulaşıyor. Elbette doğuştan olmuyor. Çevremiz, anne-babamız, büyüklerimiz, öğretmenlerimiz farkında olmayarak ve istemeyerek bu başarısızlık duygusunu bize aşılıyor. Dolayısıyla zamanla yapabileceğimiz halde birçok şeyi denemekten vazgeçiyoruz.

Bu güzel hikâyeyi paylaşalım;  "Derste uyuyan öğrenci". Ders boyunca öğrenci uyuya kalıyor. Zil çalınca yanıyor. Tahtada gördüğü matematik problemini ev ödevi sanarak defterine yazar. Aradan geçen bir hafta sonrasında ödevini yapmış olarak gelir. Öğretmenine soruyu doğru çözüp çözemediğini sorar. Öğretmen şaşırmış olarak "Doğru çözmüşsün" der. Ve ekler "Ben bu matematik problemini yıllardır çözülemediği için cevabı bilinmeyen problemlere örnek olsun diye tahtaya yazmıştım. Sen nasıl çözdün?". der.

Şimdi sizlere sormak istiyorum.

Eğer uykucu öğrencimiz tahtaya yazılan sorunun "çözülemez" bir problem olduğunu bilseydi, sizce soruyu çözmek için çaba harcar mıydı?

Öğrencimiz sorunun "çözülemez" bir problem olduğunu bilseydi hiç çaba harcamazdı.

Evet, başarının önündeki en büyük engellerden biri "yapamayacağına inandığı için denemekten vazgeçmektir.".

Belki bugün başarmak için uğraştığınız şey için yeterli olgunluğa ulaşmamış olabilirsiniz. Ama bugün yapamadınız diye yarın olgunlaştığınız halde tekrar tekrar denemezseniz hiçbir zaman başaramazsınız.

 

Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : veli
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.