Hürses
28 Mart 2020 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Cafer AKSAY > ART NİYET!
Cafer AKSAY

ART NİYET!

17.06.2019 15:38 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

ART NİYET!

Değerli Dostlar; bu hafta sizlerle"art niyet" konusunu paylaşalım istedim.

Art niyet sözlükte Bir davranışın altındaki gizli ve belirtilenden farklı olan zararlı düşünce. Gizli tutulan, açığa vurulmayan niyet olarak tanımlanmaktadır. Kötü niyet veya Art düşünce eş anlamıyla da kullanılmaktadır. Art düşünce; Bir düşüncenin arkasında gizli tutulan asıl düşünce, art niyet olarak geçmektedir.

“De ki, gönlünüzdeki duyguları saklasanız da, açıklasanız da Allah hepsini bilir.” (Âl-i İmrân Sûresi (3), 29)

Gizlilik veya açıklık insanlar için söz konusudur. Allah Teâlâ insanların gözlerden uzakta gizlice yaptığı şeyleri bildiği gibi, kalblerinden geçen duygu ve düşünceleri de bilir. Allah’a inanan, onun gönderdiği dini benimseyen bir kimse bütün davranışlarını, hatta gönlünden geçen duyguları bile kontrol etmelidir.

Mü’minlerin emîri Hz. Ömer -radıyallahu anh-, Resûlullah’ı -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyururken dinledim, dedi:

“Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır. Kimin niyeti Allah’a ve Resûlü’ne varmak, onlara hicret etmekse, eline geçecek sevap da Allah’a ve Resûlü’ne hicret sevabıdır. Kim de elde edeceği bir dünyalığa veya evleneceği bir kadına kavuşmak için yola çıkmışsa, onun hicreti de hicret ettiği şeye göre değerlenir.” (Buhârî, Bed’ü’l-vahy 1, Îmân 41, Nikâh 5, Menâkıbu’l-ensâr 45, İtk 6, Eymân 23, Hiyel 1; Müslim, İmâret 155. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Talâk 11; Tirmizî, Fezâilü’l-cihâd 16; Nesâî, Tahâret 60; Talâk 24, Eymân 19; İbni Mâce, Zühd 26)

Hadisin Açıklaması

“Yapılan işler niyetlere göre değerlenir” hadisi, insanın kazanacağı sevap ve günahlar ile yakından ilgili ve son derece önemlidir. Ahmed İbni Hanbel, Ebû Dâvûd, Tirmizî, Dârekutnî gibi büyük âlimler, bu hadisle, İslâmiyet’in üçte birini anlamanın mümkün olduğunu söylemişlerdir. İmâm Şâfiî, bu hadisin yetmiş ayrı konuyla ilgisi bulunduğunu, bu sebeple de onu din ilminin yarısı saymak gerektiğini belirtmiştir. İmâm Buhârî ise, kitap yazanlara bir nasihatte bulunarak, eserlerine bu hadisle başlamalarını tavsiye etmiştir.

Niyeti kötü olan insandan değil niyetinin kötü olduğunu gizleyen insandan kork. (Mevlana)

Başkalarına karşı art niyetler besleyenler sonunda gerçek niyetlerini unuturlar.

Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır. (Mevlana)

Bana yalan söylediğine üzülmedim bundan sonra sana inanamayacağıma üzüldüm. (Nietzsche)

Seninle her yere gelirim dediysem o kadarda değil! İhmale ihanete şerefsizliğe gelemem!

Art niyetli ise bir insan önce sizi ele geçirir sonra hayatınızı sonra da kendi hayatınızdan sizi sürer.

İkiyüzlü insanlar kendilerini aynada hangi yüzleriyle görürse görsünler gerçek onların iki yüzünü de sergiler.

Ne senden rüku artık ne de benden kıyam. Bundan sonra; selamun aleyküm aleyküm selam. (Fuzuli)

Kendini zeki sayan art niyetlilere bir sözüm var: Tilkiden kurnazı yok ama pazar onun postuyla dolu.

Art niyetli insanlara dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu tür insanlar çok tehlikelidir ve ne zaman ne yapacağı hiç belli olmaz.

Akıllı keçi

Bir adamın bir keçisiyle bir de eşeği varmış. Keçi: “Ona benden daha iyi bakıyorlar! Onu benden daha iyi yediriyorlar!” diye eşeği kıskanmış.

Bir kurnazlık düşünmüş, eşeğe demiş ki: “Ne olacak bu senin durumun? Bir değirmen taşına koşarlar, onu çevirirsin, bir arkana yük vururlar, onu taşırsın! Bir gün rahat ettiğin yok…

Ben senin yerinde olsam ne yaparım, bilir misin? Bir hendeğin yanından geçerken saralıymışım da saram tutmuş gibi yuvarlanıveririm, belki birkaç gün dinlenirim!” Keçi işte böyle demiş, eşek de inanmış onun sözüne, hendeğin yanından geçerken kendini atıvermiş.

Bütün vücudu yara bere içinde kalmış. Efendisi hemen bir baytar getirmiş, ondan ilaç sormuş. Baytar, eşeğin ötesine berisine bakmış, en sonunda: “Bir keçi ciğeri bulup kaynatacaksın, suyunu bu hayvana içireceksin; iyileştirmenin başka yolu yok” demiş.

Adamcağız da tek eşeği iyileşsin diye keçiyi gözden çıkarmış, kesivermiş. HİSSE: ”Başkasına kötülük için düzen kuran, kendi kuyusunu kazmış olur”

 

Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : ART NİYET!
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.