Hürses
06 Nisan 2020 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Cafer AKSAY > Açgözlülük!
Cafer AKSAY

Açgözlülük!

09.07.2018 10:22 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

Açgözlülük!

Değerli Dostlar; bu hafta sizlerle "açgözlülük" konusunu paylaşalım istedim.

Açgözlü olma durumu veya açgözlüye yakışacak davranış, doymazlık, gözü doymazlık, tamahkârlık, tamah demektir.

Allah Resulü (a.s) buyurdular ki: "Kuşkusuz mü'min bir mideye içer, kâfir ise yedi mideye içer." 

Hadisin Açıklaması

Vürûdu: İbnu Ebî Şeybe, Ebu Ya'la, Bezzâr ve Taberânî'den naklen Cahcâh el-Gıfârî'nin hikayesini İbnu Hacer, kendi ağzından naklettiğine göre, "bu zat yakınlarından bir grupla birlikte müslüman olmak niyetiyle huzur-u risaletpenâhîye gelirler ve Resûlullah'la birlikte akşam namazında hazır olurlar. Resûlullah (a.s) selam verince: "Herkes yanında oturanın elinden tutsun (yemeğe götürsün)" ferman buyurdu. Ben yalnız kalmıştım. Ben ise iri ve uzun boylu bir kimseydim. Kimse beni gelip almamıştı. Beni de Resûlullah kendi evine götürdü. Benim için bir keçi sağdı. Hepsini içtim. Benim için bir keçi daha sağdı, onu da içtim. Böylece tam yedi keçi sağdı, hepsini içtim (daha da doymamıştım). Sonra bana bir tencere yemek geldi, onu da bitirdim. (Resûlullah'ın hizmetçisi) Ümmü Eymen (dayanamayıp): "Resûlullah'ı aç bırakanı Allah aç bıraksın!" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm: "Sus, Ümmü Eymen! O rızkını yedi, bizim rızkımız Allah'a aittir!" buyurdular. İkinci gece olup akşamı kılınca Aleyhissalâtu vesselâm önceki akşam yaptığını yaptı: Benim için bir keçi sağdı. Bu sefer içtim ve doydum.

Deveyi yardan uçuran, bir tutam ottur. (Atasözü)

Bir şeyden yoksun kalmayacağına güveni olan da, ne diye bunun gereğinden fazlasını istesin? Herkes bilir ki, bütün canlı varlıklarda, açgözlülüğün nedeni ya korku ya da yoksulluktur. İnsanda ise, bazen yalnız kendini beğenmişlikten gelir açgözlülük. Çünkü faydasız ve boş şeyleri gösterişle ortaya serip, başkalarından üstün geçinmeyi şanlı bir iş sayar insanlar.(Thomas More)

Açgözlülük derin bir mutsuzluğun en şaşmaz işaretlerinden biridir.(Franz Kafka)

Ülkeniz dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olabilecekken, bir avuç insanın açgözlülük ve hırsı yüzünden acılar çekecek. (Thomas More)

Bu açgözlülük ve para hırsı ortamında,bir tek insanca duygu ya da görüşün lekelenmeden kalması olanaksızdır. (Karl Marx)

Hindistan'da vahşi maymunları ağaçlardan toplayıp ehlileştirmek için bir yöntem uygulanırmış. ağaçların dallarında oradan oraya sıçrayan kıymetli maymunlara tuzak kurulurmuş. insanoğlunun hayvanlara kurduğu tuzakların enva-i çeşidini duymuşluğumuz var. ama bu bambaşka. ve hatta bu hikaye -izin verirseniz- günümüz insanlarının bildik hayatlarına da göndermelerle dolu, diyeceğim. belki de gönderme filan yok, neyse. olay şöyle: görevliler, maymunların sık sık uğradığı ağaçlara, sağlam ve yapma hindistancevizi yerleştiriyorlar. cevizlerin ucuna, maymunların ellerinin gireceği kadar delik açıyor, cevizlerin içlerini ise fındık fıstık dolduruyorlar. maymun geliyor. delikten elini sokuyor ve avucunu o fındık fıstıkla dolduruyor. fakat o da ne! el dolduktan sonra çıkmıyor geri. maymun, açık soktuğu elini boşaltmayı ise akıl edemiyor. yumruğunu açmayı düşünemiyor. içi dolu elini çeke çeke bir hal oluyor; ama bir hal olduğuyla kalıyor. bir avuç fıstık karşılığında yakayı ele veriyor. görevli gelip maymunu enseliyor ve "işlemlerini" başlatıyor.elleri dolu maymunlar, çipil çipil gözleriyle çaresizlik içinde çırpınıyorlar. kaşları -yeni durumun apansız vahametiyle- çatık, elem ve yeis içinde "pozisyonlarına" kilitlenip kalmışlar. durumun açmazına hemen uyanıp, yine de ellerini açmayanların sıra dışı fantezilerini bir yana bırakalım; ama durumun başından beri hiç farkında olmayanlara acımayı da ihmal etmeyelim. bilelim ki ipince ve upuzun hesap kitap içinde olanların elleri fıstıkla doldukça, esaretleri de kaçınılmazlaşmaktadır.

 

Mükerrem Tollu 468x60
Etiketler : Açgözlülük!
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.